Gezegenimizin ikliminde periyodik olarak büyük değişiklikler olduğu bilim adamları arasında kabul gören bir düşüncedir. Geçtiğimiz 200 milyon yıllık süreçte, gezegenimiz dört büyük jeolojik dönem geçirdi ve son buzul devri de 10.000 yıl önce sona erdi. Bu esnada yok olan ve evrilen türler oldu.

Jeologlar onlarca yıldır, bu değişimlere kısmen Venüs ve Jüpiter’in neden olduğunu, Dünya yörüngesindeki kademeli değişimlerle her 405.000 yılda bir düzenli olarak tekrarlandığı üzerinde durmuşlardır. Yakın bir tarihte bir grup jeolog ve bilim adamı bu durumun ilk kanıtlarını ortaya çıkardılar. Bu değişimlerin nasıl ve ne zaman gerçekleştiğine ışık tutacak kayalar ve tortullar incelediler. 

Öncelikle ekip New Jersey havzasında tarih öncesinden kalma bir gölden ve Arizona’daki Milli Park’tan kaya ve tortul örnekleri aldı. Bu kaya 518 metre uzunluğunda, 6.35 metre çapındadır ve tarih olarak Mezozoik zamanın birinci alt bölümü olan Trias Devrine denk gelmektedir. Ekip daha sonra dünyanın manyetik alanında radyoaktif tarihlemeye izin veren uranyumlu minareler olan zirkonlarla ve zirkonlar olmadan jeolojik kayıtlarda aynı zamanda yer alan tortullara geri dönüş sağladı. 405.000 yılda bir gezegenimizin yörüngesinin değiştiğine dair net veriler elde etti. Venüs ve Jüpiter’in yerçekimi etkisi, Dünya’nın Güneş çevresindeki yıllık döngüleriyle birleşince bu durum Güneş enerjisinin gezegenimizin bütününe ne kadar ulaştığının değişmesine neden oluyor ki bu da Dünya’nın iklimini etkiliyor.

Bu araştırma ile yalnızca iklim çalışmaları geliştirilmeyecek, aynı zamanda Güneş Sistemimizin nasıl evrildiğiyle ilgili anlayış da geliştirilecek. Ulaşılan verilerle diğer yıldız sistemlerinde hayatın nasıl ortaya çıkabileceği daha iyi anlaşılabilir.

 

12
like
3
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
10 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
10 Yorum yazarları
Koray Cömertmustafaİrem Yanıkİlkay BozkuşSinan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Aycan
Yazar

İlginç ve bilgilendirici bir içerik olmuş.Ellerine sağlık 🙂

ccantncr
Üye

Neyse ki bir sonrakini görecek kadar yaşamayacağım 🙂

mustafa
Üye

Farklı bir yazı olmuş evren hakkında sizden epey bir şeyler öğrendim.

İlkay Bozkuş
Yazar

Güzel bilgi teşekkürler.

Hüseyin Çetin
Üye

Çok iyi bir bulgu olmuş haklısın yazında güneş sisteminin nasıl evrildiğini bulmak bizi bir adım daha ileri atacaktır sonuca az kaldı