Sanal Gerçeklik kavramı yaklaşık 2 senedir ortalarda ve bir çok VR başlığı bizleri oyunlara sokmak için görevlerini yerine getiriyor. Bu başlıkların arasında HTC Vive, Oculus Rift, PSVR, Windows Mixed Reality başlıkları, Samsung Gear VR gibi başlıklar bulunmakta. Her ne kadar Türkiye’de bugüne kadar bu başlıkları almak pek kolay olmasa da uzun zamandır PSVR’ı uygun fiyatlara almak mümkündü ve şimdi de yavaş yavaş diğer başlıklar da Gittigidiyor, Sahibinden ve LetGo gibi platformlarda alınabiliyor. Fiyatları başlangıçta her ne kadar uçuk olsa da zaman içinde daha makul fiyatlara indiler. Yakın zamanda benim de elime bu başlıklardan bir tanesi geçti ve bu nedenle sizlerle deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.

Bahsetmek istediğim ilk oyun Rick and Morty: Virtual Rick-ality

Öncelikle bu oyun elinde VR başlığı olan ve Rick and Morty serisini seven birisinin kesinlikle oynaması gereken bir oyun.

Oyunda klonlanmış bir Morty’yi canlandırıyoruz ve oyun boyunca Rick’in bize verdiği çeşitli görevleri yapıyoruz. Çoğunlukla bu görevleri Rick’in ünlü garajında gerçekleştirsek de arada bir farklı yerlere gittiğimiz de oluyor. Ayrıca oyun içersine bazı ikonik objeleri görmek de mümkün.

Oynanış bakımından oyun oldukça zevkli. Rick’in size verdiği görevler gereğince bir şeyleri alıp kaldırıp başka şeylerin yerine koyuyorsunuz böylece görevleri başarıyla bitirmiş oluyorsunuz. Garajda ve diğer ortamlarda etkileşime geçilebilecek oldukça fazla obje olması da oyunu çekici kılan bir diğer nokta.

Grafik bakımından ise oyun çizgi filmlerinden alıştığımız görüntülerden oldukça farklı çünkü her şey 3 boyutlu modellenmiş. Bu sebeple her ne kadar başta biraz garip gelse de alışmak uzun sürmüyor.

Rick and Morty evrenin içinde olmak oldukça güzel olsa da ne yazık ki oyunun fazla uzun olduğu söylenemez. Ancak Steam’deki 49 liralık fiyat etiketine değer mi diye sorarsanız, evet değer.

İşte oyunun ilk 10 dakikası;

Bir sonraki fanzinde görüşmek üzere!

10
like
3
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry