Bilim insanları, insan vücudunun içini görebilen bir kamera geliştirdiler. Cihaz; doktorların iç muayeneler sırasında endoskopi olarak bilinen tıbbi araçları takip etmelerine yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu zamana kadar, sağlık görevlileri yaptıkları çalışmalarda ilerlemelerini izleyebilmek için X-ışınları gibi pahalı taramalara güvenmek zorunda kalmışlardır.

Geliştirilen bu kamera, vücut içindeki ışık kaynaklarını tespit ederek çalışıyor. Edinburgh Üniversitesi’nden Prof. Kev Dhaliwal yeni buluşla ilgili şunları söyledi: “Bu çalışma, açıklananlar dışında pek çok çeşitli uygulamalar için çok büyük bir potansiyeli taşıyor. Hastalığı tedavi ederken hem kullanılan cihazın hem de hastalığın yerini tespit etmek sağlık hizmetlerinde çok önemlidir.” Ciddi sağlık operasyonlarında riski sıfıra indirgemek esas alınır.

Dokular ve organlar

Erken testler, prototip cihazının normal şartlar altında 20 cm’lik bir dokudan bir nokta ışık kaynağını izleyebileceğini göstermiştir. Endoskoptan gelen kirişler vücudun içinden geçebilir, ancak genellikle düz bir şekilde ilerlemek yerine dokuları ve organları dağıtabilir. Bu durum, aracın nerede olduğuna dair net bir resim elde etme sorununu ortaya çıkarıyor.

Yeni kamera, foton adı verilen tek tek parçacıkları algılayabilir ve dokudan geçen küçük ışık izlerini yakalayabilecek kadar hassastır. Ayrıca, ışığın vücuttan geçmesi için geçen süreyi de kaydedebilir, bu da cihazın endoskopun tam olarak nerede çalışabileceğini gösterir. Araştırmacılar yeni kamerayı geliştirerek yataktaki hastalar üzerinde de kullanabilmeyi amaçlıyorlar.

Edinburgh Üniversitesi ve Heriot-Watt Üniversitesi tarafından yürütülen proje, akciğer hastalıklarının teşhis ve tedavisi için bir dizi yeni teknoloji geliştiren “Proteus Disiplinlerarası Araştırma İşbirliği’nin” bir parçasıdır. Heriot-Watt Üniversitesi’nden Dr Michael Tanner çalışmayla ilgili şöyle dedi: “Bu çalışmanın en sevdiğim unsuru klinik tedavi uzmanlarına pratik bir sağlık sorununu anlamak ve daha sonra onu fizik laboratuvarından çıkarmadan gelişmiş teknolojileri uygulayabilmek ve gerçek problemleri çözmek.”

Umarım sağlık teknolojisinde gerçek bir fark yaratmak için bu disiplinlerarası yaklaşıma devam edebilir ve teknolojinin nimetlerinden insan sağlığı için sonuna kadar faydalanabiliriz. İlgili videoya ve linke aşağıdan ulaşabilirsiniz.

14
like
4
love
1
haha
3
wow
0
sad
0
angry
15 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
Tuğçe AçıkgözMelisa AvciyellowredMurat SiyliTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Gerçekten de insanlığa hizmet açısından takdiri hak eden bir icat. Daha fazlasını da görebileceğimize inanıyorum

feman
Üye

Teknoloji keşke hep böyle iyi şeyler için kullanılsa…

Tuğçe Açıkgöz
Üye

güzel bir yazı olmuş.

Melisa Avci
Yazar

Ürkütücü

sila
Yazar

Teknolojinin nimetlerinden bu şekilde faydalanılması, insanların iyilik hali için uğraşılması harika. Eline sağlık güzel bir yazı olmuş. 🙂