Geyik Yıllarca Kaburgasına Saplanan Okla Yaşamış

Kuzey Carolina’da bir avcı, bir beyaz kuyruklu geyiği okla vurmuştu ancak öldürememişti. Geyiğin kaburgaları kırılmış, kemiklerine de bir ok saplanmıştı. Geyik hayatta kalmış, kemikleri okun sapının etrafında gelişmiş, okun ucu vücuda kenetlenmişti. Başka bir avcı tarafından öldürülene kadar geyik bu şekilde yaşamına devam etti.

Avcı geyiği öldürüp içini açınca inanılmaz bir manzarayla karşılaştı. Geyiğin vücuduna giren okun kemiklere kaynadığını gördü. Daha sonra kaburgayı o haliyle bir kutuya yerleştirdi. Görüntüyü Utah Koruma Memurları Derneği Facebook’tan paylaştı (link).

a.jpg

Ok geyiğin 5 adet kaburga kemiği üzerinde çapraz şekilde uzanmış ve neredeyse tamamen kemik dokusu ile kaplanmış. Sert kemik dokusu ok üzerini kaplayarak göğüs kafesinde adeta bir atel görevi görmüş, geyiğin vücudunu daha da sağlamlaştırmış. Babasının öldürdüğü geyiğin kaburgalarını saklayan Robert Stegall, ölmeden önce geyiğin sağlıklı ve normal göründüğünü söylüyor. Stegall’ın babası, 30 yıl önce Kuzey Karolina’nın Anson bölgesinde geyiği vurmuş. İçini açıp kaburgadaki oku ve kemik dokuyu görene kadar hayvanda hiçbir anormallik fark etmemişler. Sonra Stegall’in babası geyiğin göğüs kafesini muhafaza altına alıp çerçevelemiş. 2017 yılında ise oğluna doğum günü hediyesi olarak vermiş.

Berlin Doğal Tarih Müzesi’nde doktora öğrencisi olan Yara Haridy, bir okun göğüs kafesine girip kemik dokuyla kaplanması ilginç olsa da kemiklerin vücuda giren bir cisim etrafında gelişmesinin çok da alışılmışın dışında olmadığını ifade ediyor. Haridy, “çeşitli yabancı cisimlerin etrafında kemiklerin büyümüş olduğuna şahit oldum. Mesela bir yırtıcı hayvan avını ısırdığında dişi kırılarak avın kemiğine saplanırsa, kemik dişin etrafını kaplayabiliyor. Bu geyik yaralandığında muhtemelen kaburgalarının bir kısmı kırılmış ve büyük kan kaybı gerçekleşmiş. Böylece büyük bir kan pıhtısı oluşmuş. Kan pıhtıları yalnızca kemiklerin üzerini değil, aynı zamanda okun da üzerini kaplamış ve nasır gibi yumuşak bir kıkırdak doku haline gelmiş. Kıkırdak kemiklere tutunmuş ve kemik gibi sertleşmiş” diyor.

Kaynak

Ok yediği halde yaşama tutunabilen bu geyik aslında yalnız değil. Yediği okla beraber yaşamaya devam eden geyiklere ara sıra rastlanıyor.

ilk.jpg

ilk2.jpg

Oregon Polisi bu geyikleri okla vuranlar hakkında bilgi verene 2000$ ödül veriyor. Oregon Balık ve Yaban Hayatı Dairesi görevlileri geyikleri uyutarak oku çıkarabileceklerini, ancak geyikleri bulamadıklarını söyledi. Geyiklerden birinin görüldüğü günün akşamında bir asker geyiği tekrar bulmaya gitmiş ama bulamamış.

Neyse ki geyikler yiyebiliyor ve gezebiliyorlar. Okların giriş çıkış yerlerinde de hayati bir tehlike olduğunu gösteren herhangi bir yara izi de yok. Görevliler üçüncü bir geyiğin daha ok saplanmış halde gezdiğine dair istihbarat aldıklarını söylüyorlar. Oregon Avcılar Derneği de bu geyiklere ok atan kişiler hakkında bilgi verenlere ödül vereceğini açıkladı.

1.jpg4.jpg

Kaynak

4
like
4
love
0
haha
2
wow
10
sad
0
angry
17 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
Temel UçakCan canVeysel Alpaydınİlkay BozkuşMaydogan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Hayret makâmı diye bir makâm varsa işte bu tür yazılar o makamlara ulaşmak için birer merdiven hükmünde. Dünyanın en ilkel canlısı ünvanını kimseye bırakmayan “insan” kulakların çınlamıştır umarım sağır eden bu ses karşısında.

EMIN ALTINTAS
Yazar

Yazık ya hele ilk fotoğraf içimi dağladı .(

Maydogan
Üye

Cok yazik yaa

Temel Uçak
Üye

Bunu böyle bırakan tam bir şerefsizdir

Can can
Üye

Ve Biz 4.890 ƶ Fanzin 15 716 Vücuduna Ok Saplanmış Halde Yaşayan Geyikler Geyik Yıllarca Kaburgasına Saplanan Okla Yaşamış Kuzey Carolina’da bir avcı, bir beyaz kuyruklu geyiği okla vurmuştu ancak öldürememişti. Geyiğin kaburgaları kırılmış, kemiklerine de bir ok saplanmıştı. Geyik hayatta kalmış, kemikleri okun sapının etrafında gelişmiş, okun ucu vücuda kenetlenmişti. Başka bir avcı tarafından öldürülene kadar geyik bu şekilde yaşamına devam etti. Avcı geyiği öldürüp içini açınca inanılmaz bir manzarayla karşılaştı. Geyiğin vücuduna giren okun kemiklere kaynadığını gördü. Daha sonra kaburgayı o haliyle bir kutuya yerleştirdi. Görüntüyü Utah Koruma Memurları Derneği Facebook’tan paylaştı (link). a.jpg Ok geyiğin 5 adet… Oku »