Bir web sitesini ziyaret etmek hepimiz için oldukça basit. İlgilendiğimiz sitenin adını yazıyoruz veya bir tarayıcı yer imine tıklıyoruz, birkaç saniye içinde site karşımızda…

Bazen, bu web sitesini ziyaret etmede sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz ve bizi uyaran çeşitli hatalar görüyoruz. Öncelikle 4 ile başlayan hataların istemci hataları (bilgisayarınızla ilgili sorunlar) olduğunu, 5 ile başlayanların ise sunucu hataları (web sitesiyle ilgili sorunlar) olduğunu unutmayın. Şimdi hep beraber en yaygın web sitesi hatalarından bazılarını hızlıca gözden geçirelim.

1-Hata 401

Hata 401, sayfaya erişmek için kimlik doğrulaması yapmanız gerektiği anlamına gelir. Bu hatayı alıyorsanız, ilgili web sayfasını görmek için siteye giriş yapmanız gerekiyor demektir.

2- Hata 403 

Hata 403’de de sayfaya erişmek için kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Ancak Hata 401’den farklıdır. 403 hatası, kim olduğunuzu bildiğini, ancak sayfaya erişmenize izin vermeyeceğini anlatmaktadır. Web sitesine giriş için yetkiniz olduğunu düşünüyorsanız, erişim için web sitesi yöneticisine ulaşmanız gerekmektedir.

3- Hata 404

404 çok yaygın bir hatadır. Aradığınız sayfanın mevcut olmadığını belirtir. Bu genellikle bozuk bir bağlantıyı tıkladığınızda veya bir web sitesi sayfayı doğru yönlendirmeden taşıdığında oluşur. Bir URL’yi yanlış yazıyorsanız da olabilir. Bir 404 hatası gördüğünüzde, yanlış adresi girmediğinizden emin olun. Taşınmış olabileceği ihtimaline karşılık doğru sayfayı bulmak için bir Google araması yapabilirsiniz.

4-Hata 504

Hata 504, ağ bağlantısı zaman aşımına uğradığı zaman ortaya çıkar. Web sitesi sunucusunun yavaş çalıştığı ve sağlıklı bir bağlantı kurulamayacağı anlamına gelir. Yöneticiler bu sorunu çözene kadar web sitesine erişemezsiniz. Sayfayı birkaç kez yenilemeyi deneyebilirsiniz, ancak düzeltilene kadar beklemeniz gerekecektir. Sunucu problemi çözülene kadar siteye erişim sağlayamazsınız.

5
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
22 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
22 Yorum yazarları
Osman toptaşIce coldSinanyellowredTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
crstan7
Üye

Süpersin Sıla vallah bilgilerin için çok teşekkür ederim

hunkarx
Üye

yararlı 🙂 teşekkürler.

onur.tskn
Üye
onur.tskn

Ellerine sağlık Sıla bu bilgiler mutlaka işimize yarayacaktır. 🙂

emreseymen
Üye

Teşekkürler bilgilendirdiğini için.

mkkomkeser
Üye

Bilgilendirici