Yamyamlık, bir insanın başka bir insanın etini veya iç organlarını yemesidir. Zoolojide “Bir canlının kendi türünden başka bir canlının tamamını veya parçalarını yemesi” olarak tanımı genişletilmiştir.

Bazı uzmanlar yamyamlığın asla toplumsal olarak kabul edilmediğini söylemektedir, ama yamyamlığın bazı kültürlerde var olduğunun kanıtları vardır.

Zamanında Yeni Gine, Fiji, Solomon Adaları ve Malanezya’da yamyamlık yapılmıştır. Genelde kabileler halinde yaşayan insanların kültüründe var olan bu aktivitenin temelinde, bir insanı yiyerek onun güçleri veya bilgisinden bir parça alabilecekleri düşüncesi yatmaktadır bazen.

Geçmişte, özellikle bazı uçak ve gemi kazalarında hayatta kalanlar açlıkları sebebiyle kazada ölenleri yemiştir.

Popüler kültürde de yeri olan yamyamlık konsepti, Hansel ve Gretel masalında anlatılmaktadır. Ormanın ortasında yaşayan yalnız ve aç cadı çocukların birisini yemek için fırını hazırlarken ittirilerek fırına atılmasıyla masal bitmektedir.

Bunun dışında Wendigo’nun efsanesinde insan yiyen kötü bir ruh geçmektedir. Wendigo, kötü insanların dönüştüğü bir yaratığı kontrol ederek yaratığı korkunç şeyler yapmaya zorlar. Yamyamlık yapan insanlar Wendigo tarafından ele geçirilme riskinde olduğu için bu efsane, anlatıldığı toplumda yamyamlığın bir tabu haline gelmesine yol açmıştır.

Sağlık açısından da en iyi seçenek olmayan yamyamlık, Yeni Gine’de Fore kabilesinde “kuru” denilen çok nadir bir beyin hastalığının yayılmasına yol açmıştır.

Bazı uzmanların fikrinde geçmişte insanların yamyamlık yaptığını iddia etse de, bu tür hastalıkların yayılmasına yol açması sebebi ile vazgeçtiklerini söylemektedirler.

6
like
1
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
Muhammed Ali yüceMurat SiyliyellowredReha KarakayaTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Muhammed Ali yüce
Üye

Bu değil bu mesaj için

Murat Siyli
Yazar

Allah bizi o duruma düşüşürmrsin

yellowred
Yazar

iğrenç bir gelenek.

Reha Karakaya
Yazar

İnşallah bizim ülkede falan olmaz.

Triskacocu
Yazar

Ülkemizde de yamyamlık yapan insanlar olmuştur 2010 da böyle bir olay yaşanmıştı sanırım..