Thich Quang Duc, Vietnamlı Budist Keşiştir. Güney Vietnam’daki Budist Krizi dönemindeki dini ve siyasi gerginlik mevcut iken yaşamıştır. Ngo Dinh Diem’in Budist düşmanı hükümeti ülke genelinde Budistlerin ezilmesine yol açıyordu.

11 Haziran 1963’te Amerikan otoriteleri, Kamboçya konsolosluğu önünde “önemli bir şey”in gerçekleşeceği haberini almıştır.

65 yaşındaki keşiş Quang Duc, kendini diri diri yakmıştır. Fotoğrafı, dünya çevresinde duygulanmaya yol açmıştır ve Amerikan hükümeti (Zamanında John F. Kennedy yönetiminde) Vietnam hükümetine baskısını arttırmıştır. Bu baskı başarısız olmuştur ve Vietnam Hükümeti ülke genelinde Budist ibadehanelerine saldırılar düzenlemiştir.

Tüm bunlara tepki olarak Amerikan öncülüğünde bir askeri darbe ile 2 Kasım 1963’de Diem öldürülmüş ve hükmü sona ermiştir.

Fotoğrafı çeken Malcolm Browne Pulitzer ödülü almıştır.

Thich  Quang Duc, gömülmeden önce geleneksel olarak tekrardan yakılarak küle döndürülmüştür. Ilginç bir şekilde bu süreçte kalbi yanmış ama kül olmamıştır.

Xa Loi Pagoda‘sında (Tapınak) kalbi saklanmaktadır.

2
like
2
love
0
haha
5
wow
1
sad
1
angry
14 Yorum konuları
4 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
İlkay BozkuşEMRAH SOYLUMurat SiyliReha Karakayayellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
hayal
Üye

İnsanların inançları doğrultusunda özgür yaşayabilmek için feda etmek zorunda kalınanlar çok acı..Bizden olmayanı ezme çabamız insanlığın her evresinde var sanırım.

Sinan
Yönetici

Üzücü ama başka açıdan bakarsak cesurca bir hareket. Olaya dikkat çekmek ve olayların son bulması yani diğer insanların rahatı için kendini yakmak cesurluktur.

İlkay Bozkuş
Yazar

Keşişleri iyi insanlar olarak biliyoruz ama Arakanda katliam yaptıkları gerçeğide var.

EMRAH SOYLU
Üye

Üzüldüm adam adına. Dünyanın en acı verici acılarından biriymiş yanarak ölmek. Allahım kazadan beladan korusun milletimizi.

Murat Siyli
Yazar

Kötü bir olay yazık