Terminatör” bizi korkutmak için yazılmıştır; “Wall-e” bizi ağlatmak için… Robotlar; filmlerde gördüklerimizi, dehşet verici ve korkutucu şeyleri yapamazlar ama yine de sorular devam etmekte. Ya yapabilirlerse?

Bugün sahip olduğumuz teknoloji, bunların hiçbirini yapmaya yetecek bir yerde değil. Ama insanlar sormaya devam ediyor. Bu tartışmaların temelinde şu soru yer alıyor: Makineler bilinçlendirilebilir mi? Hatta bir ruh geliştirebilir veya ruh içerecek şekilde programlanabilirler mi? En azından bir algoritma bir ruha benzeyen  bir şey içerebilir mi?

Bu soruların cevapları tamamen bu şeyleri nasıl tanımladığınıza bağlıdır. Şimdiye kadar -yapay zeka ilk olarak bir akademik takip olarak ortaya çıktığından beri- tatmin edici tanımlamalar bulamadık.

Bir BBC makalesi, ruhu varmış gibi davranan bir AI sisteminin seyirci tarafından belirlenebileceğini söyledi. “Dine bakış açımız ve maneviyatımıza göre yeterince gelişmiş bir algoritmanın bir ruhu olduğu düşünülebiliriz. Çünkü biz AI sisteminin zekasını, duygusal ifadesini, davranışlarını kendimize göre yorumladığımızda bir ruh olarak tanımlanabilecek içsel bir şeyi belirti olarak algılayabiliriz.” şeklinde yorum yapıldı. Sonuç olarak, bir çeşit yapay zeka içeren makineler, kime sorduğunuza bağlı olarak eş zamanlı, bir varlık ya da araştırma aracı olarak görülebilir. Kendimizi algoritmalara dahi yansıtıyoruz.

Brigham Young Üniversitesi’nden bir bilgisayar bilimcisi olan Nancy Fulda, “Bir bilgisayarın kutsal olarak yaratılmış bir ruhu barındırabileceği konusunda spekülasyon yapmaya cesaret edemem” dedi. Çözülmesi gereken iki ana sorun vardır. Birinci sorun; teknolojik gelişmeler( yapay zekada yapay bir duyarlılık yaratmak için gerekli teknolojiye sahip değiliz.) İkinci sorun; BBC’nin makalesinde anlatıldığı gibi, bilinçli veya duyarlı olmanın ne demek olduğunu, bir ruh ya da ruhsal işlevin ne anlama gelebileceğini ifade etmek çok zor.

Pardubice Üniversitesi’nde filozof olan Ondrej Beran yapay zekanın yarattığı sanat eseri örneğini verdi. “Çoğu zaman, bu işler eğlenmek için sunulur. Ancak bir algoritmanın “sanat” yaratması dediğimizde; algoritma sadece bir görüntü veya melodi türü mü oluşturuyor yoksa izleyiciye değil de kendi başına anlamlı bir bütün mü oluştuyor, buna karar veremiyoruz. İnsan tarafından yaratılan sanat çok başkadır. Bir şeyin yapay zeka için öneminin ne anlama geleceği çok net değil.” yorumunu yaptı.

Federasyon Üniversitesi’nden bir AI araştırmacısı olan Peter Vamplew ise “AI’ya yaklaşımım esasen pragmatik. Benim için bir AI sisteminin gerçek bir zeka, gerçek duygular ve empati içinde olup olmaması önemli değil. Önemli olan, insan toplumu için faydalı bir şekilde davranmasıdır. ” dedi. Vamplew makinelerin bir gün ikna edici duygusal tepkileri yeniden üretebileceğini ve insanmış gibi davranabileceğini belirtse de teolojiyi bu işe sokacak bir sebep görmediğini belirtiyor.

AI araştırmacısı Bernardo Kastrup, “Yapay farkındalık fikrini çok eleştiriyorum. Bence saçmalık.” dedi. Kastrup geçtiğimiz günlerde Scientific American’a bilincin doğal evrenin temel bir yönü olduğunu ve insanların ayrık bireyler haline gelmek için ayrışmış bilinç parçalarına dokunduğunu belirttiği bir makale yazdı. Bilim kurguda gördüğümüz her şeyi kapsayan AI’ya bir gün sahip olsak da böyle bir yapay zeka sisteminin bile insanlar gibi özel, bilinçli iç düşüncelere sahip olamayacağına inandığını açıkladı.

Bu anlamsal tartışmayı; bilinçli olmak, duyarlı olmak, bir ruha sahip olmak gibi konularda çözsek bile sonsuza kadar bu noktaya bir algoritma getirecek teknolojiden yoksun olabiliriz. Bugün bizi duygusal olarak zeki, duyarlı, düşünceli ve gerçek anlamda içsel olan makinelere götürecek somut adımları bilmiyoruz. Bitiş çizgisini gerçekte nereye yerleştireceğimize dair tartışmayı çözmediğimiz gerçeği bunu daha da zorlaştırıyor. Ancak teknoloji, bu gibi sorulara cevap aramaya devam ettiğimiz sürece ilerleyecektir.

Görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Sevgiler.

Kaynak

15
like
3
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
13 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
DostSahraMurat SiyliHüseyin çetinyellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Teknolojik faaliyetlerin insanın zihinsel çalışmalarının bir ürünü olduğu gerçeğine dayanarak, ruhu olabilecek bir robotun varlığı asla söz konusu olacağı kanaatinde değilim. Yapay zeka alanında birçok sinema yapımı izleyen biri olarak da bir robotun insan gibi davranması olanaksız bence. Çeşitli duyguların kodları ancak taklit edilebilir; ama asla gerçeği yansıtamaz. Tabii olarak ”bir şey var olduğu kadar yoktur.” önermesi çerçevesinde ciddi bir yol katedilebileceği aşikar. Emeğine sağlık Sıla.

Aycan
Yazar

Simdilik mümkün olmadığı kesin ama gelecekte neden olmasın ? Bence olabilir. Yapay zekanın uçsuz bucaksız bir çalışma alanı ve geliştirilebilirliği olduğunu düşünüyorum.Emeğine saglık Sılacım 🙂

EMIN ALTINTAS
Yazar

Bence mümkün, evet şuan teknoloji buna izin vermese bile gelecekte bunun olabileceğinin sinyallerini veren bir yapıya sahip. Yakın gelecekte iç içe yaşayacağız 🤝

Dost
Üye

Olamaz bence

Murat Siyli
Yazar

Yaşayıp görmek lazım