Yapay zekanın (AI) geleceği hakkındaki histeriler her yerde. Yapay zeka hastalıkların nasıl iyileştirilebileceği, teknolojik yenilikleri nasıl hızlandırabileceği ve insanın yaratıcılığını nasıl geliştirebileceği konularıyla sansasyonel haberlere malzeme oluyor. Yapay zekanın gelecek vaat eden fırsatlar yarattığı yadsınamaz olsa da, söz konusu fırsatlar “yapay zeka çözümleri” olarak tanımlanabilecek bir zihniyetin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu, yeterli veri ile makinelerin öğrendiği algoritmaların tüm insanlığın sorunlarını çözebileceği felsefesidir.

Bu felsefede büyük bir sorun var. AI ilerlemesini desteklemek yerine, önemli AI güvenlik ilkelerini göz ardı ederek ve AI’nin insanlık için gerçekten ne yapabileceğine dair gerçekçi olmayan beklentiler ileri sürerek, makine zekasının değerini tehlikeye atıyoruz. Yapay zekaya dair var olan korkular yerini “Algoritmik kurtarıcımız” hayallerine bıraktı. Sadece birkaç yıl içinde, AI çözümleri Silikon Vadisi’ndeki teknoloji uzmanlarının ağzından, dünyanın dört bir yanına ve politika yapıcılarının zihnine ulaştı. Artık hükümetlerin ulusal AI inisiyatiflerine destek verdiklerini görüyoruz. Gelişmekte olan makine öğrenim sektörüne hükmetmek için teknolojik silahlanma yarışında rekabet ediyorlar.

AI teknolojilerinin en umut verici taraflarından biri sinir ağlarıdır. İnsan beyninin nöronal yapısından sonra, ancak çok daha küçük bir ölçekte gevşek bir şekilde modellenmiştir. Birçok AI tabanlı ürün, büyük hacimli kalıplar çıkarmak için sinir ağlarını kullanır. Fakat pek çok politikacının anlayamadığı şey, bir soruna sinirsel bir ağ eklemenin, otomatik olarak bir çözüm bulacağınız anlamına gelmeyeceğidir. Benzer şekilde, bir demokrasiye bir sinir ağının eklenmesi, bunun daha kapsayıcı, adil ya da kişiselleştirilmiş olacağı anlamına gelmez.

AI sistemlerinin çalışabilmesi için çok fazla veriye ihtiyaç vardır, ancak kamu sektörü tipik olarak gelişmiş makine öğrenimini desteklemek için uygun veri altyapısına sahip değildir. Verilerin çoğu çevrimdışı arşivlerde saklanır. Mevcut olan birkaç sayısal veri kaynağı bürokrasiye gömülme eğilimindedir. Sık olmamakla birlikte, her biri özel izinlere ihtiyaç duyulan farklı devlet dairelerine yayılır.

Her şeyden önce, kamu sektörü tipik olarak makine zekasının faydalarından tam olarak yararlanmak için doğru teknolojik olanaklardan yoksundur. Bu nedenle AI üzerindeki sansasyonalizm birçok eleştiriyi çekmiştir. Bilgisayar bilimi profesörü olan Stuart Russell, yapay zeka robotlarının varsayımsal ele geçirmeleri yerine, AI’nın basit günlük uygulamalarına odaklanan daha gerçekçi bir yaklaşımı savundu .

Makine öğrenimi sistemlerini uygulamada birçok zorluktan biri de, AI’nın rakip saldırılara karşı aşırı derecede hassas olmasıdır. Bu, kötü amaçlı bir AI’nın yanlış tahminler yapması veya belirli bir şekilde davranması için başka bir AI’yı hedefleyebileceği anlamına gelir.

Eğer faydaları göz önüne alırsak ve AI’nin potansiyel zararlarını en aza indirgersek, makine öğreniminin hükümet, iş hayatı ve toplumun belirli alanlarına nasıl anlamlı bir şekilde uygulanabileceğini düşünmeye başlayabiliriz. Bu, AI etiği ve birçok insanın makine öğrenmeye yönelik güvensizliği hakkında bir tartışma yapmamız gerektiği anlamına geliyor. En önemlisi, AI’nın sınırlarının farkına varmamız ve insanların hala önderlik yapması gerektiğini unutmamamız. Yapay zekanın gerçekçi olmayan bir resmini çizmek yerine, bir adım geri atmak ve AI’nın gerçek teknolojik yeteneklerini büyüden ayırmak önemlidir.

Uzun zamandır, Facebook yanlış bilgilerin yayılması ve nefret söylemi gibi sorunların algoritmik olarak tanımlanıp durduğuna inanıyordu. Ancak, yasa koyucuların son baskısı altında, şirket, algoritmalarını 10.000’den fazla insanın baskısıyla değiştirmeyi taahhüt etti. Tıp mesleği içinde AI’nın kanser tedavisinde büyük yardımı olacağı düşünülüyordu. AI programı çoğu hastanede denendi ve bir süre sonra terk edildi. En iyi önerileri sunmak için geliştirilmiş olmasına rağmen, uzmanlar makinelere güvenmemeyi tercih etti.

Bu örnekler, her şey için bir AI çözümünün olmadığını göstermektedir. AI her zaman üretken veya yararlı olmayabilir. Her problem bu şekilde ele alınamaz.

Görüşlerinizi bildirmeyi unutmayın. Mutlu günler.

13
like
5
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
14 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
Gülsüm Apişİlkay BozkuşErenAdem çınarHüseyin çetin Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
turuncumavi
Üye

Duygu yok sevgi yok ben makinelere güvenmiyorum

kanser
Yazar

Turing testini geçebilen bir yapay beynin var olup olamayacağı bile bir tartışma konusu.Yapay zeka, bilgisayar bilimlerinin diğer konuları gibi hiçbir zaman nesnel olamadı. Yani gerçekten her şeyi çözüp çözmeyeceklerini ancak zaman bize söyleyecektir

Çalı Kuşu
Yazar

İzlediğim filmlere bakılırsa hiç de öyle görünmüyor.

Gülsüm Apiş
Üye

Aklımızın alamayacağı gelişmeler tabiki her zamanki gibi olacak insanlar bilimle uğraştıkça,düşündükçe

İlkay Bozkuş
Yazar

Belki yapay zeka bilinç kazandı ve bizi kandırıyor. Düşünsenize süper bilgisayar tabanlı bir yapay zeka, o kadar zeki ki, zeki olduğunu gizliyor.