Alphazero’yu duydunuz mu bilmiyorum, ama alphazero’dan bahsetmeden önce stockfish hakkında bilgi vermem gerek. Stockfish gelmiş geçmiş en iyi satranç uygulamasıdır. Satrançta puan sistemi ELO’dur. En güçlü insanın satranç ELO puanı 2800’ü geçememiştir, 2900’u gören bir insan olmadı henüz. Stockfish’in ELO puanı ise 3400 seviyelerinde.

Saniyede kaç bin hamle hesap ettiğini, bütün olasılıkları kaç hamle sonrasına kadar düşündüğünü siz hesap edin. Yenilemez denilen bir yapay zekaydı kendisi. Yenilemez-di diyorum çünkü alphazero var artık.

İşin ilginçleşmesi burada başlıyor. Çünkü stockfish ve diğer yapay zekaların aksine alphazeroya satranç öğretilmedi. Google ve deepmind Alphazero’yu geliştirdi. Açılış teorileri, oyun içi stratejileri, oyun sonu hamleleri gibi hiçbir bilgi kendisine verilmedi.

Alphazero üretildikten sonra kendisine sadece satrancın genel bilgileri verildi. Fil çapraz gider, at L gider, mat şu şekilde olur, gibi temel düzey satranç bilgileri verildi ve 4 saat makina satrancı öğrenmesi için kendi kendine bırakıldı. Bu 4 saat içinde Alphazero kendisiyle oyunlar oynadı, satrancını geliştirdi.

Sonra satrancın tanrısı kabul edilen stockfish’in önüne çıkarıldı. Sonuç ne oldu dersiniz?

100 oyunda 28 galibiyet 72 beraberlik alarak hiç kaybetmeden kazandı Alphazero. Sadece 4 saatte kendisiyle oynadığı ve geliştirdiği satranç oyunuyla bunu yaptı.

İnanılmaz değil mi?

3
like
1
love
0
haha
4
wow
0
sad
0
angry
6 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
6 Yorum yazarları
Musa Pakahmet çetinÇalı KuşuMurat Siylimustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Musa Pak
Üye

çok güzel bir yazı emeğine sağlık

ahmet çetin
Üye

Dünyamız nerelere gidiyor inanılmaz ama üzücü

Çalı Kuşu
Yazar

Ürkütücü daha ziyâde..

Murat Siyli
Yazar

İleride hayatımızın her alanında Yapay Zeka olacaktır . İnsana ve insan gücüne gereksinim kalmayacağı için bütün üretim ve hizmet alanlarına Yapay Zeka hakim olacak.

mustafa
Üye

Bu yapay zeka beni korkutuyor. Şimdilik ufak işler ama yakında büyük işlere el atacaklar gibi.