Yapay zeka denilince aklınıza gelen ilk  şey ne ?

Düşünebilen robotlar mı, sürücüsüz araçlar mı,  bilgisayarlar mı? Aslında bunların hepsi yapay zekaya örnek ancak benim size bugün bahsedeceğim konu yapay zekanın felsefi yaklaşımı.

Teknoloji geliştikçe bir çok işimizi çok daha basit yollarla çözebiliyoruz. Hatta öyle gelişmeler oluyor ki bazı icatlar bundan 60 yıl önceki bir insanının gördüğünde sihir zannedebileceği türden. O yüzden gelecekteki gelişmeleri tahmin edebilmek biraz zor. Her şey olabilir diyoruz. Ama gerçekten her şey olabilir mi?

Fizikte ve matematikte bazı kurallar vardır. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin aşamayacağımız kurallar. Örneğin zamanı geriye akıtma. Bir çok paradoksla karşılaşan bu “zaman makinesi” olgusu fiziksel ve biraz da felsefi açıdan imkansız. Veya bir örnek de ışık hızını geçebilmek. Gerçi bu konuda bazı fizikçilerin “geçilebilir” yaklaşımı var ama genel kanı geçilemeyeceği yönünde. En azından Einstein bilindik yöntemlerle geçilemeyeceğini düşünüyor;”Daha hızlı ilerlemeye çalışmak, hızlanmak için daha fazla enerji kullanmak, daha güçlü itmek veya çekmek; ışık hızına ulaşmamızı sağlamaz. Eğer ışık hızını aşmayı (veya yetişmeyi) istiyorsak, “hareket etmekten” daha başka bir yönteme ihtiyacımız var.”

Bu yazıda amacım bu teknik bilgilerle sizi yormak değil. Asıl soracağım şey şu. Bir yapay zeka yazılımı ve daha basit bir dille bir robot tamamen insan gibi düşünebilir mi ? Direkt aklınıza “Evet teknoloji gelişirse neden olmasın.” cevabı gelebilir. Ancak bu durumda işler biraz daha farklı. Evet belki bir robot belli bir seviyeye kadar insan gibi düşünebilir,konuşabilir ancak aşık olabilir mi veya yalan söyleyebilir mi?

Bu konuda ismini Alan Turing isimli matematikçiden alan Turing Testi diye bir kavram var. Bu teste göre karşınızda bir robot var ancak karşınızdaki kişinin robot veya insan olduğu size söylenmiyor. Aranızda bir duvar var ve birbirinizle yazı yoluyla mesajlaşıyorsunuz. Eğer bu robot kendisinin insan olduğuna sizi ikna edebiliyorsa (söylediği yalana size inandırabiliyorsa) bu testi geçmiş sayılıyor. Elbette bu testi geçebilecek bir yapay zekanın gelişip gelişemeyeceği bir çok felsefeci ve yazılımcı için tartışma konusu.

Veya şu şekilde de bir örnek verebiliriz. İki robot düşünün aynı şekilde üretilmiş iki robot. Ve bir ailenin yanına veriliyorlar. İkisi de aynı aileye veriliyor. Aradan geçen 2-3 yıldan sona robotlara “Hangi takımlısın?” veya “Hangi siyasi partiyi destekliyorsun” diye sorduğumuzda ikisi de farklı cevabı verebilirler mi?

Bu durum bu robotların insan olduğu gerçeğini varsayarsak bile çok zor. Sonuçta aynı ailede büyümüş ikiz kardeşlerin farklı takımları tutması bile düşük bir ihtimal. Peki ya bunlar insan üretimi bir zekada mümkün olabilir mi? Mümkün olamayacağını düşünebiliyorsanız haklı olabilirsiniz. Çünkü bizler karar verirken her zaman mantığımızı kullanmayız bazen duygularımıza ihtiyaç duyarız.

Bazı felsefi anlayışlara göre de “Eğer insanın bire bir aynı düşünebileceği bir beyin tasarlanırsa Tanrıyla insan arasındaki çizgi kalkar.” 

Elbette bu sadece bazı kesimlerin görüşü. Biyolojik olarak düşünürsek bizim beynimiz , aslında insan olmamızı sağlayan şey ,elektrik devrelerinden ve yazılımdan oluşmuş bir bilgisayar değil. Bizim beynimizin tasarlayıcısının bu dünyaya ait olmadığı kesin. Yalnızca su ,et ve sinirden oluşan bir beyne sahibiz. Ancak düşünebileceğimiz şeylerin ötesi yok bu “et parçası” yla. Elbette bu iddialarımın net bir kesinliği yok ancak felsefi açıdan ve az da bilimsel açıdan bakarsak büyük paradokslarla karşılaşıyoruz. En azından benim görüşüm öyle. Fakat bu beynin insana verilmesindeki amaç elbette bazı şeyleri kabullenip çalışmaya gerek olmadığını düşünmek değil. Sürekli araştırıp bilimi olabildiğince geliştirmek.

Elbette bilim sizin uğraş alanınız olmayabilir. Ancak “öğrenme” hepimizin uğraş alanıdır.

13
like
4
love
0
haha
2
wow
0
sad
1
angry
12 Yorum konuları
0 Konu cevapları
1 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
12 Yorum yazarları
IlknurYntrGülsüm Apişyellowredİlkay BozkuşMurat Siyli Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Emrah
Üye

Teknoloji çok hızlı büyüyor evet ama bence bu evrende insan beyin gücünü yenebilecek bir güç olacağını sanmıyorum.

soner
Üye

bence insan kadar zeki olamayacaklar

IlknurYntr
Üye

İnsan beyninin birebir kopyalanması imkansız bence yapay zekaların düşünme yetisi belli bir sınıra kadar olabilir.

Gülsüm Apiş
Üye

Neden olmasın

yellowred
Yazar

yoksa da olmalı bence.