Anlamı; Başkalırını üzecek,  kızdıracak gereksiz ve münasabetsiz söz söyleme.

Hikayesi; 

Zengin eşraftan bir adamın Erenköy’de bahçesi olan büyük bir villası varmış. Adam bahçeye bir bina daha yaptırmaya karar verir. Ve binayı yaptırmak için gereken ağaçları tomruk haline getirterek bir yere istif ettirmiş.

Adam Seyfiye mevsimi olmadığı için Erenköy’de değil de Nişantaşın da konaklamaktaymış.

İşleri takip etmek ve binayı yaptırmak için Erenköyde ki villasına giden adam. Villanın bekçisini yanına çağırmış “Tez bir hızarcı bul ve bahçedeki çam ağaçlarını kestirerek kereste haline getirt” demiş.

Emri alan bekçi hızarcıyı çağırmış. Ama yanlış anladığı için bahçedeki değerli çam ağaçlarını kestirmiş.

İşleri takip etmek üzere villaya giden adam gördüğü manzara karşısında şok olmuş. Nerdeyse bayılacak hâle gelen adam sinirli bir şekilde Bekçiyi hemen yanına çağırmış ve

“Ne yaptın sen be adam” diye adama çıkışmış. Adamda görevini yerine getirmenin rahatlığıyla “Emriniz üzre camları kestirdim efendim” demiş.

O günden bu güne gaf yapan,  pot kıran,  düşünmeden lafın nereye gideceğini bilmeden konuşan iş yapan insanlara ne yaptın sen Çam Devirdin denir..

50
like
11
love
3
haha
4
wow
2
sad
0
angry
56 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
56 Yorum yazarları
Burcu ÇiçekNasibe Avcıahmet batarMaydoganEnes Can Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Görsellerle de zenginleştirmiş olmanız ayrıca akılda kalıcılığı arttırıyor. Bu deyim bir noktada da ne söylediğim kadar nasıl söylediğimizin ne denli önemli olduğunu vurgular nitelikte. Akılma ”Güneşi Gördüm.” filmindeki bir sahneyi hatırlattı. Emeğinize sağlık efendim

Halil
Üye

Güzel

Aleyna çelik
Üye

Süper

Tamer bergal
Üye

Bence güzel

Canan
Üye

Ne güzel deyimlerimiz var. Emeğinize sağlık.