Yengeçler, denizde yaşayan bir kabuklu türüdür. Farklı yerlerde farklı şekillerde görülen yengecin ülkemizin kıyılarında da belli türleri bulunmaktadır. Dünyanın tropik ve yarı-tropik bölgelerinde tatlı ve tuzlu sularda 4500 kadar yengeç türü vardır.

Aşağıdakiler, bunların en gariplerinden bazılarıdır:

Çiçek Ayı Yengeci

Bu tatlı yengeç, mavi kulları ve desenli kabuğu ile dikkat çekmektedir. Endo-Pasifikte ve Avustralyanın kıyılarında 15 metre kadar derinliklerde deniz yosunlu zeminlerde yaşamaktadır.

Birçok yengeç türüne ters olarak sudan oksijen alabilir.

Hindistan Cevizi Yengeci

Bacaktan bacağa bir metre olabilen bu korkunç yaratık, bu listedeki diğer yengeçlerin aksine karada yaşayabilmektedir. 4 kiloya kadar çıkabilmesi ile en büyük kara yengeci olarak bilinir.

Etli meyveler, yemişler, hindistan cevizleri ve düşmüş ağaçların dokusu ile beslenirler genelde, ancak karanlık bir yanları da vardır.

Yumurtadan yeni çıkan kaplumbağların gördükleri ilk ve son canlı olma şansları vardır.Bir deney sırasında bir fareyi öldürüp yediği görülmüştür ve 2016’da büyük bir hindistan cevizi yengecinin bir ağaca tırmanıp bir kuşu öldürüp yediği gözlemlenmiştir.

1937’de uçağı ile kaybolan Amelia Earhart isimli kadın pilotun sonunun ne olduğuna dair teoriler çeşitlidir ve bunların birisi, bir adaya düştükten sonra baygın veya ölü bir şekilde hindistan cevizi yengeçleri tarafından yendiğidir.

Ahududu Yengeci

Kabuğunun şekli ve güzel kırmızı rengi ile dikkat çeker. Küçük omurgasızlar ile beslenen bir etoburdur. Hawaii, Japonya, Mozambik ve Mauritus’da bulunabilir.

Yukarıda üstte bulunan fotoğraftaki bir ahududu yengecidir. Onun altındaki ise Meksika Golfü ve Kuzey Atlantik’te bulunan çilek yengecidir.

Ayıcık Yengeci

Bu garip ama tatlı yengeç; Kızıl Deniz,  Hint-Pasifik,Avustralya ve Japonya’da bulunmaktadır. Büyük alg parçaları ile beslenirler ve kollarındaki ince kahverengi tüyler avcılara karşı kamuflaj sağlar.

Bununla beraber tüyleri kum ve toprak toplar ve kamuflaj özelliğini daha da güçlendirir.

Japon Örümcek Yengeci

Biraz daha tanınan bir yengeç çeşidi olan bu devasa yengecin, bacak uzunluğu (kıskaçtan kıskaca) 3.8 metreye kadar çıkabilir. Kabuğunun genişliği 40 santim kadar olabilir ve Japonya yakınlarında denizlerde bulunur.

Bu denizlerde ise 750 metre kadar derinliklerde yaşayabilir. Görüntüsü sebebi ile birçok denizci efsanesine konu olmuştur.

Kırmızı Kral Yengeç

Alaska’da bir doğa sorunu haline gelmiş olan bu yengeç, devasa olması ile beraber korkunç miktarlarda yemek yer ve çok hızlı ürer. Deniz kestaneleri, algler, kelp, deniz süngerleri, balıklar; hiçbir şey bu devasa yaratıklardan güvende değildir. İşgal ettiği yerlerde neredeyse hiç doğal düşmanları yoktur. Bu sebeple avlanmasında bir sakınca yoktur.

Ünlü şef Gordon Ramsey’in şovunda iki balıkçı ile Alaska’da avlayıp basit bir sosla yediğinde “Istakozdan bile daha çok beğendim sayılır. ” yorumunu verdiği bu yengeç türü, avlanmasının tehlikeli olması sebebiyle yine de deniz ürünleri arasında pahalı bir canlıdır.

28
like
7
love
3
haha
7
wow
1
sad
4
angry
20 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
20 Yorum yazarları
Osman toptaşIce coldİlkay BozkuşKasim ekimMustafa Yüce Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Osman toptaş
Üye
Osman toptaş

Korkutucu

Ice cold
Üye

Bu yazı cok hosuma gitti. Cok sasırdim

İlkay Bozkuş
Yazar

Favorim Hindistan cevizi yengeci.

Kasim ekim
Üye

her türü aşırı güzel ama bu hayvanlara bile yapılan eziyet aşırı fazla buharda canlıyken pişiriyolar ya

Mustafa Yüce
Üye

İlginç