Ekolojide, kritik bir değişim ya da yaşam alanlarının tahrip edilmesi ile karşı karşıya olan hayvanların üç seçeneği vardır: uyum, göç veya açlık.

İklim değişikliği dünyayı yağışların azalması, sıcaklık artışları ve yiyecek ağında bozulmalarla tahrip etmeye başladığı için çoğu araştırmacı insanların aynı seçimlerle karşı karşıya kalacağını varsayıyor. İnsanlar yeni bir yer bulmaya çalışacaklar ve iklim odaklı bir mülteci olarak yaşayacaklar.

Yürütülen araştırmaya göre, iklim değişikliği yalnızca dünyadaki artan göçle bağlantılı değil, doğrudan buna neden oluyor. Spesifik olarak araştırma Suriye iç savaşı gibi çağdaş örnek olay incelemelerine baktı. İklim değişikliğinin doğrudan bir sonucu olarak yağışların azaldığını ve kaynakların kıt olduğu bölgelerde çatışma yarattığını buldu. Büyük resme bakarsak dünya insan kaynaklı iklim değişikliğinden dolayı yaşanmaz hale geliyor, bazı parçalar diğerlerinden daha hızlı değişiyor.

Güçlü ampirik kanıtlar bulunmamasına rağmen basında çıkan haberlerde, iklim değişikliği Suriye’deki ve dünyanın diğer bölgelerindeki devam eden şiddetli çatışmalarla ve Avrupa’daki göç kriziyle ilişkilendirilmeye çalışılmaktadır. 2006-2015 döneminde 157 ülke için iltica başvuruları ile ilgili iki taraflı veriler kullanılarak; iklim, çatışma ve zorla göç arasındaki nedensel bağlantının incelenmesi için mülteci akışlarının belirleyicileri değerlendirildi. Sonuçlar; iklim koşullarının, kuraklığın ciddiyetini ve silahlı çatışma olasılığını etkileyerek 2011-2015 döneminde sığınma talebinde açıklayıcı bir faktör olarak önemli rol oynadığını göstermektedir.

Bir gün insanlar için işler iyileşecekse bunun nedeni dünya liderlerinin kötü gidişatı düzeltmek için ellerinden geleni yapmış olmalarıdır. (Umarım o günleri görürüz.)

Sonraki yazımda görüşürüz. Mutlu günler.

4
like
1
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
5 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
5 Yorum yazarları
Hamza AslanÇalı KuşuMustafa UcamustafaKara pence Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Hamza Aslan
Üye

offffffff huzursuzum

Çalı Kuşu
Yazar

Huzursuzuz efendim hem de ziyâdesiyle…

Mustafa Uca
Üye

Dünya nereye gidiyor

mustafa
Üye

Artık zaten yavaş yavaş el birliği ile dünyanın sonunu getirdik. Tebrik ederim bütün insanlığı sonrada buna bağlı olarak göçlerin yaşanması normal.

Kara pence
Üye

Güzel