Selamlar Sevgili Popzingiller :))

Günler geçiyor ve bilim asla durmak bilmeden yeni keşiflere yelken açıyor. Bilim adamları  bugün kuşburnu hücresi denilen yeni bir tür beyin nöronunun keşfini açıkladı. Evet biliyorum adı biraz komik 😀  “Eee peki bunu önemli kılan ne?” derseniz bu hücreler insan beynine özgü olabilir ve beynin bilinçten sorumlu olduğu düşünülen bölgede bulunuyor. Onlarca bilim insanından oluşan bir grup uluslararası araştırmacı, iki beyin donörünün serebral kortekslerinden (Akıl, bilinç, dil, düşünme yeteneği, akıl yürütme ve hayal etme gibi tüm insani yetenekler serebral korteksten doğar. ) alınan doku örnekleri üzerinde karmaşık RNA dizileme deneyleri yürüttükten sonra bu nöron keşfini yaptı. Sonuçlar daha sonra beyin ameliyatı geçiren hastalardan alınan canlı doku ile teyit edildi.

Kuşburnu hücresini keşfettikten sonra araştırmacılar, bulguları laboratuar farelerinden toplanan örnekleri kullanarak çoğaltmaya çalıştılar. Ama boşuna.. Hücrenin insanlara ya da potansiyel olarak primatlara özgü olduğu anlaşılıyor. Ancak araştırmacılar bu nöronların sadece bu zamanın insanlarına özgü olduğunu söylüyorlar. Önemli olan kuşburnu hücresinin beyinde hangi görevi üstlendiği. Ne yazık ki, bilim adamları bu konuda emin değil. Nöronlar gayet çetin ceviz çıkmış, ser verip kendileri hakkında sır vermiyorlar. Ama bildikleri tek bir şey var ki beyin nöronları inhibitör sınıfına ait. (İnhibitör=Bir sistemin işleyişini durduran ya da yavaşlatan kimyasal maddeler) Kuşburnu hücresinin, beyin aktivitemizin (en azından kısmen sorumlu bilinçliliğin) ayrılmaz bir inhibitörü olması mümkün.

Bazı bilim adamları, insan bilincinin, beynimizin içindeki kaostan gerçekliği bozmakla bir ilgisi olduğuna inanırlar.Bir bebeğin beyninin, LSD’deki bir kişininkine benzediği, bebeklerin her zaman temelde durduğu gösterilmiştir. (LSD, çok güçlü ve ruh halini değiştiren bir kimyasal maddedir. Bir çeşit uyuşturucudur. ) Belki de bu nöral inhibitörler beynimiz büyüdükçe gelişir ve gerçekte bebeklerin gördüğü gerçeği anlamamıza yardımcı olurlar. Ancak, elbette gerçek bilim tam olarak spekülatif değil. Çoğunlukla, kuşburnu hücresi araştırması gayet heyecan verici çünkü bu keşif insan sinirsel aktivitemizdeki bazı eksik sayfaları doldurmaktadır.

Beyin, evrendeki en karmaşık yapılardan biridir ve bilinçten sorumlu olan serebral korteks  en karmaşık parçasıdır. Her şeyi çözmek için uzun zaman alacak. Çoook uzun zaman.. Ekibin şimdiki amacı nörolojik rahatsızlıklardan muzdarip insanların beyinlerindeki kuşburnu hücresini aramak. Bu, beynin nasıl işlediğine ve neyin bozulduğuna neyin yol açtığının anlaşılmasına neden olabilir. Bozulan şeyin ne olduğu anlaşılınca da buna yönelik yeni tedaviler geliştirilip hastalıklar sonlandırılabilir. Gördüğünüz gibi bilim asla durmak bilmiyor. Bilim ve teknolojisinin daima takipçisi olmak çok heyecanlı değil mi? Siz de bu konulara ilgi duyuyor musunuz? Araştırmayı, okumayı ve bulduğunuz gelişmeler üzerine düşünmeyi sever misiniz sevgili popzingiller? Bu keşif hakkında düşünceleriniz neler?

Kaynak Link

64
like
6
love
3
haha
9
wow
0
sad
0
angry
75 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
64 Yorum yazarları
Bekir Akgülemirhan clkahmet batarUğur karamanOsman Ali Aydın Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

İsmi çok sempatik . Emeğine sağlık Aycan. Keşifler dünyasındaki her yolculuğunu bizimle paylaşıyor olman çok güzel.

mus123
Üye

hergün yeni şeyler keşfediliyor

dalc
Yazar

yok böğürtlen

salla gitsin
Üye

aklıma böyle şeyler görünce THE BUTTERFLY EFFECT bu film geliyor

ayzek
Yazar

Yeni yeni bir şeyler keşfedildiğinde şaşırıyorum doğrusu. Sanki insanlar bilmeleri gereken her şeyi şuan biliyor gibi algılıyorum sanırım. Oysa hala gizemli bir çok şey var.