Yaban arıları, insanlar için can sıkıcı ve kimi zaman acı verici olsa da, avladıkları böcekler için daha da büyük bir problem. Amazon’da yeni bir yaban arısı türü keşfedildi ve bu aslında hayvanlar aleminde tüyler ürpertici bir keşif!

Ecological Entomology’de yayınlanan araştırma, yaban arısı türlerinin korkunç yaşam döngüsünün gruplar halinde yaşayan örümceklere nasıl bağlı olduğunu anlatıyor. Şöyle ki; örümcekler önce parazitik larvaya ev sahipliği yapıyor, sonunda da tam bir yemek olarak avlanıyorlar.

Araştırmacılar arılar ile örümceklerin tuhaf ilişkilerini yakından gözlemlediler. İlk olarak, dişi bir yaban arısı örümceklerden birini hedefliyor ve üzerine bir yumurta bırakıyor. Sonra bu larva yumurtadan çıkınca örümceğe kapanıyor. Böceklerde bu tip bir ilişki nadir değildir, ama bu yaban arıları durumu bir adım daha ileriye götürüyor.

Larva, örümceği belli bir noktaya kadar büyüdükten sonra terk etmez, bunun yerine örümceğin vücudunu ele geçirerek belirli görevleri yerine getirmesini sağlar, zihin kontrolünü ele alır. Örümceği, kolonisinden çıkmaya ve bir koza kurmaya zorlar. Sonra larva örümceği yer ve yeni inşa edilmiş kozayı ev olarak kullanır. Tam büyümüş bir yaban arısı haline gelince döngü yeniden başlar.

Gerçekten çok tuhaf ve örümcekler için dehşet verici olduğu kesin.

Sonraki yazımda görüşürüz. Sevgiler.

7
like
4
love
0
haha
3
wow
0
sad
0
angry
8 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
8 Yorum yazarları
mustafaSERDAR ÖZDEMİRDostserhat ergünÇalı Kuşu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
SERDAR ÖZDEMİR
Üye

ilgin birsey eline saglık

mustafa
Üye

İnsan şaşırmadan edemiyor ilginç.

Dost
Üye

Gerçekten çok ilginç. Örümcek için üzülmedim değil. Emeğinize sağlık.

serhat ergün
Üye

İlginç

Çalı Kuşu
Yazar

Bilim dünyâsında bambaşka kapıların aralanmasına vesile olacağı tartışmasız.. Şimdiden aklıma birçok olasılık geldi.