Volkanik külün bir parçasının şekli, yanardağ bilimcilerin patlamanın türünü belirlemesine yardımcı olabilir ya da bir alanın ne kadar büyük bir kısmının tahliye edileceğini bilmelerine izin verebilir. Fakat geçmişte, kül kategorisini sınıflandırmak oldukça eğitimli uzmanların mevcudiyetinde zaman alıcı, sübjektif ve bağımlıydı.

Şimdi, Tokyo Teknoloji Enstitüsü‘ndeki bilim insanları, bunları belirlemek için volkanik parçaları analiz eden yapay zeka programı geliştirdiler. Bilim adamları araştırmalarını bir makalede detaylandırdılar.

Tokyo ekibinin yapay zekası, görüntüleri analiz etmek için sıklıkla kullanılan bir çeşit yapay sinir ağı (CNN) olarak tanımlanabilir. Bunu eğitmek için araştırmacılar, binlerce parçacıktan oluşan iki boyutlu görüntülerin üretilmesi için otomatik bir parçacık analizörü kullanmışlardır.

Daha sonra, partikülleri dört temel şekle ayırdılar: bloklu, veziküler, ince ve yuvarlak. Bazı parçacıklar şekillerden oluşan bir kombinasyondu. Daha sonra her kategoriyi ona düzgün bir şekilde uyan 200 parçacık görüntüsü ile beslediler. Bu görüntüleri kullanarak parçacıkları belirli parametrelere göre sınıflandırmayı öğrettiler.(Örneğin; yuvarlak parçacıklar yüksek derecede daireselliğe sahip olmalıdır.)

Eğitimden sonra ekip, CNN’lerini her bir partikülün yaklaşık 40 farklı görüntüsünü kullanarak test etti. Bir görüntünün doğru bir şekilde kategorize edilmesinde sistemin yüzde 92 başarılı olduğunu gördüler. Resimleri kategorize edemedikleri zaman olasılık oranlarını gösterdi.(Örneğin; bir parçacığın vezikül olma olasılığı %90, bloklu olma olasılığı %10 gibi.)

Araştırmacılar, CNN’lerini renk ve doku da dahil olmak üzere volkanik külün diğer yönlerini analiz edebilmek için geliştirmeyi ve külün arkasındaki patlama türüne daha da değerli bilgiler sunmayı umuyorlar.

Görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Mutlu günler

11
like
2
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
8 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
8 Yorum yazarları
İlkay BozkuşOsman toptaşÇalı KuşuHüseyin çetinTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
okan88
Yazar

Tasarım adımlarını okurken ben yoruldum. Tebrik etmek lazım üreticileri. Meşakatli üretimin sonunda verilen çabaya değmesi sevindirici.

İlkay Bozkuş
Yazar

Aynı haberi ben yazıyordum anamm Kaç gün önce yayımlamışsınız:)

Osman toptaş
Üye
Osman toptaş

Güzel paylaşım

Çalı Kuşu
Yazar

Emek verilince meyvesini yiyor insân. Ciddi emek sarf edildiği âşikâr. Emeğine sağlık Sıla

canaksel
Üye

güzel bir yazı olmuş ama biraz daha uzun olsa çok daha iyi olabilirdi