Dünya oldukça büyük bir yer. Kaynak yaptığımız gezegende görülecek, yapılacak ve keşfedilecek çok şey var. Koşullarımızda yeterince mutlu olmalıyız ancak uzay göz ardı edilmeyecek kadar tuhaf sırları barındıran yerlerle dolu. Hubble Uzay Teleskobu‘ndan yeni bir fotoğraf ufkunuzu açacak.

Görüntü büyük bir gökada topluluğunu gösteriyor. Her biri yıldızlarla dolu ve bu yıldızların birçoğu muhtemelen gezegenlere, uydulara ve onları çevreleyen her türlü maddeye sahip. Bu gezegenlerden kaç tanesi yaşanabilir? Varsa kaç tane hayat var? Asla bilemeyeceğiz.

(Yukarıdaki resimde) Görüntünün ortasındaki devasa parlak flaş, 360 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan eliptik bir gökada olan NGC 4860 adında bir galaksi. Görüntünün solundaki daha renkli yapı NGC 4858’dir; sarmal bir gökada, uzun ve uzatılmış kollara sahip. Bunlar hızla kırmızı sıcak yeni yıldızlar oluştururlar. Ayrıca muhtemelen başka bir galaksiyle daha erken bir etkileşimin tetiklediği, son derece yüksek bir yıldız oluşumu oranına sahip.

Tabii ki, galaksinin milyonlarca yıl önceki halini görüyoruz ve bugün neye benzediğini görebilseydik tamamen farklı olabilirdi. Sizce de büyüleyici değil mi?

Görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Sevgiler.

11
like
6
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
20 Yorum konuları
4 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
19 Yorum yazarları
serhat ergünRadKoray CömertDEHA KARAKAYAsevgi sevgi Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
yellowred
Yazar

360 milyon ışık yılı.. delirmemek elde değil.

Çalı Kuşu
Yazar

Şu görüntüyü yakından nazar edebilmek için fırsat kollayan ne çok insânız. Bir fırsat olsa geri dönmemek üzere belki de gitmeye ne çok hevesli

Endymion
Üye
Endymion

gerçekten bunları görünce insan kendisini evrenin merkezine koyamıyor

serhat ergün
Üye

Harika görüntü

Rad
Üye

hayal gibi ya evrende küçücüğüz