Mars One projesi ilk olarak Hollandalı bir iş adamı olan Bas Lansdorp’un girişimi ile oluşturulmaya başlandı. Başta tüm dünya tarafından şaşkınlıkla karşılanan Mars’ta kalıcı insan kolonisi kurma hayali artık gerçeğe dönüşüyor.

Mars One şirketinin kurucusu ve yöneticisi olan Lansdorp bu projeye ciddi bir yatırım yapmakla beraber, birçok gönüllü yatırımcıyı şirketinin bünyesine katmış bulunuyor. Ciddi meblağların kullanılacağı bu projenin hedefi 2018 yılında ilk insansız uzay aracını yolladıktan sonra 2024’te ilk mürettebatı tek yönlü Mars yolculuğuna çıkarmak. Mars mürettebatında yer almak için projenin resmi sitesi olan mars-one.com’a tüm dünyadan binlerce başvuru yapıldı. Aralarında 4’ü kadın 6 Türk’ün de bulunduğu seçilen adayların, bu yıl itibariyle eğitime alınmaları ve eğitimlerin yolculuğun gerçekleşeceği 2024 tarihine kadar sürdürülmesi planlanıyor.Mars üzerinde yaşamın sürekliliğini sağlayacak teknoloji içinse çalışmalar çoktan başlatıldı. Ayrıca Mars One yolculuğunun başlangıcından itibaren yayınlanacak Mars One ekibinin eğitim, yolculuk ve Mars’a yerleştikten sonraki süreci ele alan bir TV show’u ile, harcanan bütçenin geri dönüşünün sağlanması planlanıyor

2018 yılında, Mars’a ilk insansız uzay mekiği yolculuğu planlanıyor. Gönderilecek uzay aracı, mevcut teknolojileri test etme niteliği taşıyor. Bu görev, 2024’te yapılacak olan mürettebatlı Mars yolculuğunun gerçekleşebileceğinin de kanıtı olacak. Test mekiği ile beraber bir de iletişim uydusu gönderilip Mars etrafında bir yörüngeye sabitlenecek. Bu sayede iki gezegen arasında 7 gün 24 saat iletişim sağlanmakla beraber, Mars yüzeyinde elde edilen fotoğraf, video ve diğer verilerin aktarımı da gerçekleşebilecek.

Yol Haritası2015 – Seçilen adaylar tam zamanlı eğitime alınıyor.

2018 – İnsansız uzay aracı, iletişim uydusu ile beraber Mars’a gönderiliyor2020 – Rover ve bir iletişim uydusu fırlatılıyor 2022 – Altı kargo aracı fırlatılıyor2023 – İnsanların varışından önce Rover, yaşam kampını kuruyor. 

2024 – Mars’a ayak basacak ilk insanların Dünya’dan yolculukları başlıyor2025 – İlk insanlar Mars’a ayak basıyor2026 – İkinci mürettebat Mars için yola çıkıyor

2
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
3 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
3 Yorum yazarları
Çalı KuşusonerNuveyra Ak Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Bu proje hayata geçerse artık Mars yavru vatan olur. Emeğinize sağlık faydalı bir çalışma.

soner

gerçekleşebilecek mi acaba

Asayra Neyran
Üye

Parası eminim ki iyidir ama oldukça riskli.