WhatsApp Image 2018-06-07 at 01.35.31.jpeg

Kısa Olarak Demirspor’ un Doğuşu Ve O Dönem Katıldığı Branşlar

1940 yılında, 2. Dünya Savaşı’nın yaşandığı zamanlarda, silah altında bulunan askerlerin dışında kalan gençleri, sivil savunma ve spora yöneltmek amacıyla ‘Sivil Savunma Mükellefiyeti’ adı altında çıkan kanun sonucunda ‘Kamu ve Özel Sektörde 500 Kişiden Fazla Eleman Çalıştıran Kuruluşların Spor Kulübü Kurmaları Mecburiyeti’ neticesinde, 21 Aralık 1940 tarihinde, o zamanın Devlet Demiryolları 6. Bölge İşletme Müdürü Eşref Demirağ öncülüğünde Adana Demirspor Kulübü kurulmuş, yasal dayanağını bir hafta sonra 28 Aralık 1940 tarihinde almıştır.Adana Demİrspor Kulübü’nün ilk faalıyet gösterdiği branşlar Atletizm, Bisiklet, Güreş, Yüzme, Sutopu ve Futbol’dur. Daha sonra bu branşlara Basketbol ve Voleybol dalları da eklenmiştir.

WhatsApp Image 2018-06-07 at 01.44.51.jpeg

Yenilmez Armada Sutopu Takımı

Adana Demirspor Kulübü özellikle, imkan olmamasına rağmen yüzme branşındaki serüvenini ülkemizde ve dünyada unutulmayacak başarılarla taçlandırmıştır. Adana’nın tarlalara su verilen sulama kanallarında yüzme ögrenip, daha sonra havuzun açılması ile Milli Takım forması giyen 40’a yakın efsane sporcuyu bünyesinde barındırmıştır. Bu başarı sulama kanallarından olimpiyat oyunlarına uzanan imkan ile inatlaşma serüvenine dönmüştür. Sporcular yüzmenin her branşında ve her mesafede sayısız Türkiye rekorları kırmışlardır. Manş Deniz’ini birçok ülkenin sporcusu yüzerek geçmiştir. Ancak rekor 9 saat 2 dakikalık derecesi ile Adana Demirspor’lu Erdal Acet’indir. Manş’ı ilk kez hem de tüm zamanların en iyi derecesi ile geçen Erdal Acet ayrıca 5 kez Uluslararası İstanbul Maratonu’nu kazanmıştır.

Adana Demirspor’un havuzlardaki başarısını dönemin Federasyon Başkanı Fehiman Akdağ şu sözlerle dile getiriyor: “Başlarında Muharrem Gülergin (Fofo) gibi müstesna yaradılışta bir ağabeyleri bulunduğu ve böylesine severek çalıştıkları sürece, Demirspor’u havuzlarda alt etmek mümkün değildir.”Adana Demirspor Kulübü’nün Yenilmez Armadası’nın bu başarısı Türk Yüzme ve Sutopu tarihine altın harflerle yazılmıştır. Demirspor Sutopu Takımı, Demirspor Kulübü’nün Türk spor tarihine geçmiş olan sutopu branşında faaliyet gösteren takımıdır.1942 yılından itibaren 17 yıl hiç yenilmeden, 22 yılda ise bir defa yenilerek toplamda 29defa Türkiye Şampiyonu oldu. Bu yenilginin sebebi ise takımın havuz pompasının arıza yapması ve 2 ay onarılamaması sebebi ile iyi çalışamaması sonucudur. Maç İYİK’e 6-5 kaybedildi.

WhatsApp Image 2018-06-06 at 19.48.49.jpeg

Bu terimi son yıllarda GalatasaraySK sahiplense de tarih asıl olanı yazmıştır. Ve unutmayacaktır. Yenilmez Armada’nın Yıldızları: Hasan Sime, Halil Dalhan, Mahmut Dalhan, Muharrem Gülergin, Recai Çevik, İhsan Seriner, Ahmet Güçlüoğlu, Nihat Erdem, Sefa Aydın, Faruk Suvar, Halil Yüksel, Erdal Acet, Mustafa Acet, Şükrü Ağçaoğlu, Yaşar Polisci, Fahri Gez, Ayhan Karataş, Faruk Morkal, Ergüven Merkezli, Tuncay Şenyüz, Behçet Kurtiç, Aytaç Pekkoçak, Ziya Soyak.

Adana Demirspor (Yenilmez Armada) Su Topu Takımı, 1973 yılına kadar faaliyet gösterdiği branşta maddi imkansızlıklardan dolayı müsabakalarına son vermiştir. Ülkemizin efsane “komple sporcusu” Muharrem Gülergin (Fofo) 1940’lı ve 1950’li yılların Türkiye’ sinde 4 farklı branşta takdire şayan bir sporculuk kariyeri yaparak, rol model olmuştur. Fofunun, bu başarısı ve saygınlığı vesilesi ile Adana’lı sinema aktörü, yönetmen, Yılmaz Güney’in kendisine mektup yazdığıda bilinir. 1995 yılında büyüğümüz, ağabeyimizin aramızdan ayrılması vesileyle Adana Demirspor camiası, Stadyum’un, kale arkası tribününe Muharrem Gülergin ismini vermiştir.

Kulübün ilk yılından itibaren aynı dönemde futbolcu, yüzücü, sutopu oyuncusu ve atlet olarak 4 branşta hizmet vermiş, yüzme ve sutopu branşlarında milli takım kaptanlığına kadar yükselmiş, Muharrem Gülergin’in Fofo’nun aklımıza kazıdığımız sözleriyle bitirmek istiyorum.

“Geliyoruz, Yeni Baştan Oynayacağız!”

Not: (2011 yılında yaşanan gelişme ile Adana Demirspor bu branşta tekrar havuzlara dönmüş, lisanslar çıkarılmıştır. Yeni bir serüven kaçınılmazdır. Yenilmez Armada tekrar aramızda!)

24
like
6
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
13 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
Kerem özdemirmustafaKoray CömertTriskacocuHüseyin çetin Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
DURAN
Üye

İşte aradığım ve beklediğim yazı 🙂 Adana Demirsporludur. Eline, emeğine, yüreğine sağlık kardeşim 🙂

Sinan
Yönetici

Yazı güzel, “Gs’nin basketbol takımı için kullandığı Yenilmez Armada” tanımlaması da aslında Adana Demirspor’a aitmiş. Öğrenmiş olduk 🙂 Hoşgeldin Ömer 🙂

Popüler Fanzin
Yönetici

Aramıza hoşgeldin. İlk yazının gelecek yazıların için bir çok başarıyı getirmesi temennisi ile.

bilge
Yazar

Şehrin asi çocukları 🙂 eline sağlık 👏