Merhabalar efendim.


Orchidaceae ailesinin Rhizanthella cinsine mensubum. Adım Rhizanthella gardneri bilinen şekliyle yeraltı orkidesi.

İlk kez 1928 yılında İngiltere de bir gezi sırasında keşfedildim. Ömrümün tamamını yer altında geçirmem en dikkat çeken özelliğimdir. Çiçek genişliğim yaklaşık olarak 5mm; çiçek uzunluğum ise 6 mm’ dir. Oldukça kalın bir gövdeye sahibim. Ayrıca her çiçek başımın içinde 150 adet birbirine kenetlenmiş minik çiçeklerim vardır.- Umarım birbirine kenetlenmenin ne kadar önemli olduğunu az da olsa tefekkür etmenize vesile olur bu durum okurken ve seyrederken.-

Esrarengiz bir tür olduğumu kabul ediyorum. Vejetatif şeklinde çoğalabiliyorum. Bununla birlikte yeraltı böcekler aracılığıyla da çiçeklenme yapabiliyorum.

Batı Avustralya’nın Wheatbelt bölgesindeki iki ayrı bölgede yetişen etli, yumurtalı endemik bir türüm. Çiçeklerim açık pembe ve mor renginde olur. Yer altında açan çiçeklerim olgunlaştığı anda kırılıp ölür.

Büyümek için süpürge bal mersini (Melaleuca uncinata) kök sistemine ihtiyacım var.

Tehlike altında bir türüm ne yazık ki. 1997 yılında koruma altına alındım. Vahşi doğada toplam kaç adet olduğum bilinmemektedir. Parçalanmış bir popülasyonum olması bunun en önemli nedenidir.

Neslimin tükenmesine neden olan sebeplerin başında habitat kaybı gelir. Zira Avustralya da tarım alanlarının geliştirilmesi için yetiştiğimiz çalılık alanlar tahrip edilmektedir. Bununla birlikte kuraklık, sağlık sorunlarımızın artması ve tuz oranının yükselmesi de önemli sebepler arasındadır.

Her ne kadar sizin türünüz tarafımdan neslimiz tehlike altında olsa da yapılan koruma çalışmalarıyla hepinizi aynı kefeye koymamayı öğrendim. Türünüzdeki güzel yürekli insanların varlığının artması temennisiyle.

Sıkılmadan beni dinlediğiniz için teşekkürler PopzinGO ailesi. İyi ki sizin gibi güzel yürekli insânlarla tanışma fırsatı buldum. Kendinize ve varlığınız için var edilmiş her canlıya gereken önemi vermeniz duâsıyla. Bitkiler dünyasından Yeraltı Orkidesi

9
like
102
love
25
haha
18
wow
2
sad
1
angry
27 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
24 Yorum yazarları
Melisa AvciMurat SiyliFurkan erencVKasim ekimyellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
okan88
Yazar

Bir tükenme de insan kaynaklı olmasa çok şaşıracağım. Teşekkürler Çalıkuşu, yine güzel üslubun ile bizlere güzel bir şeyi daha tanıttın.

Melody
Yazar

Eski bir film vardı “Yeraltı Canavarı” diye. Ona benziyor bence 😀

Melisa Avci
Yazar

Gercekten inanilmaz

Murat Siyli
Yazar

Görüntüsü gerçekten çok güzel

Furkan erencV
Üye

çok iyi anlatmışsın