Yeni bir girişim değil, ancak büyük ve Türkiye’de eşi benzeri olmayan, dertlere deva bir girişim Armut! Armut.com, 2011 yılında “hizmet piş, ağzıma düş” sloganı ile piyasaya giriş yaptı. Sloganları o kadar etkili ve işlerini o kadar iyi anlatıyordu ki adeta sitenin adı ile birlikte akıllara gelir oldu.

Armut.com’a değil de “hizmet piş, ağzıma düş” sitesine bakalım diye sohbetler gelişir oldu her ihtiyaç anında. Bu durum da sloganın önemini gösteren en önemli örnektir aslında. Unutmayın; bir girişiminiz varsa adı, logosu ve sloganı çok basit ve akılda kalıcı olmalıdır. Zora kaçmayın, basit düşünün bu üç madde konusunda, çünkü basit (ama yaratıcı) olan daima akılda daha çok kalır.

Dönelim Armut’a… Armut’un fikir sahibi Başak Taşpınar Değim hanımefendidir. Armut fikri şu şekilde ortaya çıkmıştır; Başak hanım bir gün hastalanan oğlunu hastaneye götürdüğünde, hayatın kısa olduğunu fark eder ve Koç Holding markası Tat’tan istifa eder. Ardından hayallerinin peşinden koşmak istemesi ile ne yapabileceğini düşünür ve ABD’de hizmetlerin internet üzerinden bulunması, Türkiye’de ise bunun olmaması, dolayısı ile nakliye, boya gibi hizmetlerin sıkıntılı olması ona fikri verir.  Başak Taşpınar Değim, teknolojiden daha iyi anlayan eşi ve ortağına bu fikri anlatır ardından bu fikir hayata geçer.

Nedir bu Armut?

Armut şudur; hizmet veren kişiler ile hizmete ihtiyaç duyan kişinin buluşma noktasıdır. Örnek vermek gerekirse; bir boyacıya ihtiyacınız var diyelim, Armut.com’a giriyorsunuz ve talebinizi belirtiyorsunuz. Ardından Armut, o talebinizi hizmet veren kişilere yani boyacılara iletiyor. Boyacılar size teklif sunuyor ve siz istediğiniz teklifi kabul edip ona işi veriyorsunuz. Site içerisinde o boyacı (hizmeti veren) ile ilgili, daha önce o hizmeti almış kişilerden gelen yorumları da okuyarak en doğru kararı verebiliyorsunuz.

Rakamlarla Armut.com

Armut, daha kuruluşunun üzerinden 3 yıl geçmişken dikkatleri üzerine çekti ve Hummingbird’den yatırım aldı. Armut şuan Türkiye’nin her ilinde hizmet vermektedir. Bu sektöre Armut.com ile giriş yapan Armut, mobil uygulamalarını devreye sokarak daha da büyümüştür. Armut’un toplam trafiğinin %80’i mobil uygulama üzerinden gelişmektedir. Armut’un şuan 100.000’in üzerinde hizmet vereni bulunmakta ve her ay 100.000’in üzerinde hizmet talebi almaktadır. Armut’un site trafiği aylık 2 Milyonu geçmiş durumda.

Anlayacağınız, yerli bir girişim olan Armut çok hızlı büyüyor…

Yerli girişimlerin daha da büyümesi, Türkiye’den de Twitter’ların, Reddit’lerin, Amazon’ların çıkması temennisi ile…

9
like
3
love
2
haha
0
wow
0
sad
1
angry
17 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
17 Yorum yazarları
Melisa AvciziyaKevser akarsuserhat ergünReha Karakaya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Gerçekten de yaratıcı bir uygulama olmuş. Daha da büyüyebilecek bir hizmet.

Nihan Aysima Kara
Üye

“Hizmet piş, ağzıma düş.” Sloganı beğendim.

Fatih Kadir Saraç
Üye

Bu uygulamayı o kadar zaman geçtikten sonra ilk defa duyduğuma üzüldüm. Gerçekten çok güzel bi uygulamaymış gayet mantıklı gayet iş görür bir uygulama

Muhammet Yiğit
Yazar

yaratıcı ve güzel bir şey

mustafa
Üye

Harika bir uygulama yeni duydum ve hayran oldum.İnşallah daha da büyür ve Dünya markası haline gelir.Bütün şehirlerde faaliyet göstermesi güzelmiş sağ ol.Senin sayende faydalı bir girişimi daha öğrenmiş olduk.