Araştırmacıların elde ettiği bilgilere göre birçok yoğurt da aşırı derecede şeker olduğu ortaya çıktı. Bu sonuçlar Birleşik Krallık’ta yapılan 900 farklı yoğurttan elde edilen veriler sonucunda oluşturuldu.

Leeds Üniversitesi tarafından yapılan araştırma da organik olan yoğurtların en şekerli türler arasında yer alığı kanısına varıldı. Testlerde sadece ev yapımı doğal yoğurt ve yunan tarzı yoğurtlarda şeker oranının düşük olduğu ortaya çıktı.

Bu araştırma ülke genelinde şeker kullanımını azaltma programı kapsamında yapılan araştırmalarla ortaya çıktı.

En çok şeker içeren tatlılar arasında yoğurtlu tatlılar da yer aldı. Her 100 gr da 16.4 gr şeker içerdiği ortaya çıktı. Bu kategori içerisinde çikolata ve karamel de yer almakta.

Farklı yoğurt kombinasyonlarında sıralayacak olursak en şekerli ikinci yoğurtlu ürün ise organik yoğurt olduğu ortaya çıktı.Her 100 gr da 13.1 gr şeker içermekte.

Çocukların tükettiği ürünlerde ise her 100 gr da 10.8 gr şeker olduğu bulundu.Bu da ikiden fazla küp şekere eşdeğer durumda.

Başka bir ürünle karşılaştırıldığında normal bir 100 ml/gr kola da 9 gr şeker bulunuyor. Yani araştırmalara göre yoğurt da kola kadar şeker içeriyor.

Sağlık açısından düşük şeker seviyesi kullanımı olarak kabul edilen kategori 100 g başına 5 gr’dan fazla şeker bulunmamalıdır. Ama yapılan araştırma da bu testi sadece % 9 oranındaki kısım sağlayabildi.

Ancak sağlıklı ve şeker oranı 5 gr seviyesinde kabul edilen yoğurt doğal ve yunan tarzı uygulanan yoğurtlar sağlayabildi.

2016 yılı sonunda yapılan saha çalışması sonrasında doğal yoğurt dışında diğer yoğurtların kullanımının azaltılması yönünde girişimlerde bulunuldu.

Yoğurdun içinde ne kadar şeker bulunmakta ?

Tatlılar – 100g başına 16.4g

Organik – 100g başına 13.1g

Aromalı – 100g başına 12g

Meyve – 100g başına 11.9g

Çocuk – 100g başına 10.8g

Süt alternatifleri – 100g başına 9.2g

İçecekler – 100g başına 9.1g

Doğal ve Yunan – 100g başına 5g

Mümkün oldukça evde mayalanan doğal yoğurt tüketmeye dikkat edelim.

Bize sağlıklı popzingiller lazım. Sağlıcakla kalın..

Kaynak

35
like
5
love
3
haha
4
wow
1
sad
1
angry
48 Yorum konuları
4 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
47 Yorum yazarları
İlkay BozkuşEndymionVedat Cemiloğlumuhammet sivriIce cold Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Musa cansever
Üye

Biraz abartı değilmi? Sonuçta sütyen yapılıyor Ne kadar şekerli olabilir ki??

Çalı Kuşu
Yazar

Açıkçası market ürünü yoğurdu tüketmemeyi bende tavsiye ederim; ancak sınırlılıklar ve imkânlar dâhilinde ne kadar etkili olur bilmem. Çok şükür tüketmiyorum; ancak öyle bir hale geldik ki yeni nesil -kendi yeğenlerimden hareketle- doğal olanı sevmiyor, yemek istemiyor. Emeğinize sağlık; bir sonraki yazı çalışmanızda ”YunanTarzı” yoğurdu ele almak isterseniz çok etkili ve yerinde olur kanaatim.

İlkay Bozkuş
Yazar

Güzel bilgi.

Endymion
Üye
Endymion

Siz hiç yoğurt mayaladınız mı? Bıraktığınız da 1-2 günde bozulur.
Market yoğurdu maşallah 1.5 hafta dayanıyor, hiç mi sorgulamadınız bunu?

Vedat Cemiloğlu
Üye

İlk defa görüyorum