Medeniyetin başkenti, ilklere ev sahipliği yapan, insanoğlunun günümüze evrilmesinde başrol görevini üstlenen, çağına nazaran hem her türlü barbarlığı gözünü kırpmadan menfaatleri uğruna yapabileceklerin, hemde zihni dünyevi yaşamın ötesine geçmiş yunan filozoflar ile hep çalkantılı bir dönem geçirmiş büyük bir imparatorluk döneminden söz ediyoruz.

Yunan filozoflar için söylenebilecek en bilindik şeylerden biridir yaşadıkları dünyanın sadece içinde bulundukları gezegen olmayışı. Hem toplumsal konuları herkesin anlayamayacağı dilde, hem de anlaşılması çok zor olaylar zincirini çok basit tek bir cümleyle açıklayabilmeleriyle meşhur, ruhani ve mental açıdan birçok doyuma ulaşmış bilge insanlardır yunan filozofları. Öyle ki onlara göre insan pek çok açıdan aslında zengin özelliklere sahipken aynı zamanda insan en acınası varlıktır, karşı koyamadığı içgüdüleri ile… Zaten bu yüzden nitelendirmez miyiz insanı iradeli veya iradesiz diye?

Kafa yapıları her zaman farklı çalışmıştır, olaylara yüzeysel bakmayan kendi döneminin ötesinde insanlığı baz alarak olayların somut yönleriyle ilgilenmekten ziyade daha derinine inerek etraflıca düşünen bu bilge insanların belkide söylediklerinin hala günümüzde geçerli sayılmasının sebebide budur, olayları içinde bulundukları zaman ve mekana göre değil, karşı karşıya kaldıkları ve bilinçlendirme görevini üstlendikleri bu zorlu basamaklarda tüm yaşamın özüne inebilmeleri… (Bu öz insandır.)

Peki bu filozoflar döneminin çok ilerisini görebilseler anti hümanist mi olurlardı yoksa yine üstlendikleri bu kutsal görevi yerine mi getirirlerdi bilgilerini bizimle paylaşarak?

Bu soru hep muamma olarak kalsada şunu söyleyebilirim ki sadece insanlık için paylaşmadılar ellerindeki tüm birikimlerini, insalığında ötesinde varoluşa olan inançlarını, tüm filozofların kendi düşüncesi ile anlatmasıdır bizi bu günlere getiren. Çünkü insanlar tarafından zamanında dışlanan, benim düşündüklerimle pekişsin veya pekişmesin hiç farketmez her biri harikulade olan bu filozofların tek derdinin dünya olmadığı apaçık ortadadır verdikleri nasihatlere bakıldığı zaman.

4
like
3
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
Çalı KuşuKasim ekimMurat Siyliyellowredcan kabatas Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Dertleri bir dünyâydı, ama bildiğimiz ve zannettiğimiz değil. Emeğinize sağlık efendim.

Kasim ekim
Üye

Guzel bir yazi olmus basarilar

Murat Siyli
Yazar

Etkili güzel bir yazı başarılar

yellowred
Yazar

Hayatlarına dair açıklamalarla daha faydalı olabilirmiş.

can kabatas
Üye

ilginç hepsi