Merhaba popzingiller sizlerle ilgimi çeken ve günlük hayatta da karşımıza çıkan Yunan Mitolojisi hakkında yazı serimize başlayacağım. İlk olarak en sık duyduğumuz ve de kullandığımız güzellik tanrıçası ile başlamak istedim.

Yunan mitolojisinde Olimposlular olarak bilinen olimpiyat tanrıları Eski Yunanlıların başlıca inandığı  tanrılardı. Bu Olimpiyat Tanrıları on iki tanedir ve bunlar Zeus , Hera , Poseidon , Demeter , Athena , Apollo , Artemis , Ares , Afrodit , Hephaestus , Hermes , Hestia veya diğer adıyla Dionysus‘tan oluşmaktadır.

İsimlerinin Olimpiyat Tanrıları olmasındaki neden ise Olimpos Dağı‘nda yaşamalarından dolayı gelmektedir.Bir de Olimposlular’dan daha sonra yerini alan Titanlar arasında Titan-Tanrı Savaşları yaşanacak orada yer alan Titanları da sırasıyla inceleyeceğiz.

Şimdi ilk olarak herkesin bildiği Afrodit’ten başlayalım.

Güzellik Tanrıçası AFRODİT

Afrodit, aşk, güzellik, cinsel zevk ve doğurganlığın Olimpiyat Tanrıçasıdır. Tanrıça’nın iradesinde hem ölümlüler hem de tanrılarda tutku uyandırabilen çocuklarının azı Erotes’a düzenli olarak katılmaktadır.Hem doyumsuz hem de ulaşılamaz olarak tasvir edilen Afrodit, denize düştüklerinde oluşturulan köpükten (aphros) Uranüs‘ün hadımlı cinsel organlarından Cythera kıyılarında doğduğuna inanılır.Her ne kadar Hephaestus ile evlenmiş olsa da, Zeus ve Hades hariç tüm Olimposlularla, en ünlü Ares, savaş tanrısı ile ilişkileri vardır. Ayrıca iki ölümlü olan Anchises ve Adonis ile arasında ilişkileri vardır.

afrodit ile ilgili görsel sonucu

Afrodit İsmi ?

Afrodit’in adı  “deniz köpüğü”  anlamında Eski Yunan sözcüğüyle bağlantılıdır, bu da doğumunun hikayesiyle güzel bir uyum sağlar. Bununla birlikte, modern bilim adamları hem Afrodit hem de adının Antik Yunan’dan önce geldiğini ve hikayenin tanrıçanın adı nedeniyle geldiğini düşünmektedir.

Afrodit Sembolü :

Apollo, mükemmel erkek bedeninin Yunanlılara idealini temsil ederse, Afrodit kesinlikle en uygun kadının temsili idi. Güzel ve büyüleyici, sık sık simetrik olarak mükemmel bir kızlık, sonsuz arzu ve sonsuz ulaşamayacağı olarak, çıplak tasvir edilmiştir. Bazen Eros’un yanında ve bazı önemli nitelikleri ve sembolleri ile temsil edildi: büyülü bir kuşak ve bir kabuk, bir güvercin veya bir serçe, güller ve mersin.

Afrodit ve İlişkileri :

Afrodit Hephaestus ile evlendi

Afrodit o kadar güzeldi ki sadece üç bakire Tanrıça – Artemis, Athena ve Hestia-cazibesine ve gücüne karşı bağışıktı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Olympus’a girdiği anda, her biri anında kendisi için onu almak isteyen diğer tanrılar arasında yanlışlıkla hasara yol açtı. Bunu önlemek için Zeus, Olimpiyat Tanrıları arasında en çirkin olan Hephaestus ile aceleyle evlendi. Tabii ki, bu sadece sorunu hafifletti: Afrodit sadık kalmayı planlamadı.

Afrodit ve Ares

Böylece, kendisi kadar yıkıcı ve şiddet içeren biriyle bir ilişki başlattı bu Ares idi. Ancak Helios onları gördü ve Hephaestus’u bilgilendirdi, bundan sonra boynuzlu Tanrı, bir dahaki sefere yatakta bir araya geldiklerinde çiftin köleleştirdiği ince bir bronz net hazırladığından emin oldu. Yaralarını dindirmek için Hephaestus, diğer tüm tanrıları zina edenlere gülmek için çağırdı ve Poseidon serbest bırakılmasını ödemeyi kabul ettikten sonra onları serbest bıraktı.

Afrodit ve Poseidon

Zavallı Hephaestus! Poseidon’un afrodit’i çıplak gördüğünde ona tekrar aşık olduğunu bilmiyordu. Afrodit Poseidon’a en az bir kızı Rhode verdiğinden daha sonra öğrenmiş olmalı. Ve Ares’ten de vazgeçmedi! Aslında, Bronz net skandalından sonra, savaş tanrısını sekiz çocuk dah yapmıştı: Deimos, Phobos, Harmonia, Adrestia ve dört Erotes (Eros, Anteros, Pothos ve Himeros).

Afrodit ve Hermes 

Hermes’in pek çok varlığı yoktu, ama en az bir kez Afrodit’ivardı, yavrularının adı olan Hermafroditler de anlaşılacağı gibi. Ve Priapus’un genellikle Dionysus ve Afrodit’in bir oğlu olarak kabul edildiğini dikkate alırsak, sadece Zeus ve Hades’in aşk tanrıçasının cazibesine kanmadığı anlaşılıyor.

Bunun dışında Adonis , Anchises , Paris ile de ilişkisi olduğu anlatılmaktadır.

Afrodit hakkında ki bilgilendirmeden sonra bir sonraki Olimpiyat Tanrısı’nda görüşmek dileğiyle..

26
like
4
love
0
haha
3
wow
0
sad
0
angry
30 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
28 Yorum yazarları
DEHA KARAKAYAahmet batarMurat Siylimuhammet sivriKoray Cömert Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
uuens27
Üye

Afrodit tanrisini mitolijedki tanimini daha yeni goruyorum yeni bir bilgi daha

mustafa
Üye

Güzel bir konuya değişmişsin teşekkürler.

DEHA KARAKAYA
Üye

güzel bir yazı olmuş.

ahmet batar
Üye

tanrı mı başka bişey mı bellı degıl

Murat Siyli
Yazar

Güzellik eşittir Afrodit