Yunan Mitolojisi 12 Olimpos Tanrıları içerisinden şimdi de Tanrıça Artemis hakkında bilgiler edineceğiz.

Tanrıça Artemis (Diana) :

Artemis, av, ay ve iffetin Olympian tanrıçasıdır; zamanla doğum ve doğa ile de ilişkilendirildi. Doğumundan birkaç gün sonrasında, annesi Leto’nun ikiz kardeşi Apollo’yu doğurmasına yardım etti. Artemis onun ve rahibelerinin masumiyetini çok iyi kotuyordu. Sonuç olarak, bazıları çok dikkatli olmadığında çok hoş olmayan davranışlar sergilenebiliyordu.

artemis ne tanrısı ile ilgili görsel sonucu

Artemis(Diana) ‘nın Adı ?

Plato, “Artemis” isminin Yunanca ”bekaretiyle” ya da Eski Yunanca “saf” kelimesiyle ilgili olduğunu söylemesine rağmen, artık kökeninin şüphesiz farklı ve muhtemelen Farsça olduğunu biliyoruz. Ancak, alimler orijinal anlamında hemfikir olma konusunda bir araya daha gelemedi.

Artemis ve Sembolizm :

Ancak heykeltraş, şair ve ressamın böyle bir sorunu yoktu. Artemis neredeyse evrensel olarak kısa, diz üstü yüksek tunik giyen ve genellikle bazı hayvanların (geyik,av köpekleri) eşlik ettiği, oklar taşıyan ve yay tutan genç, güzel ve dinç bir avcı olarak tasvir edilmiştir. Bir ay tanrıçası olarak, bazen uzun bir elbise ve bir hilal ay taç giyme pozisyonu ile temsil edilir.

artemis

Artemis’in Doğumu ve Kardeşine Yardımı :

Leto’nun Denemeleri · Artemis ve Apollo’nun Doğuşu :

Artemis, kendisi Titans Coeus ve Phoebe’nin kızı olan Zeus ve Leto’nun kızıdır. Kocasının aldatmacası tarafından kızdırılan Hera, tüm gezegenin üzerinde Leto’yu öldürmeye çalıştı ve onu katı yeryüzünün herhangi bir yerinde doğum yapmasını yasakladı. Ancak Leto, Delos adasına geldi ve kendini bir zeytin dalı üzerinde dengede tutarken Artemis’i doğurdu.

Hera bunu duyduğunda, doğum tanrıçası kızı Eileithyia’yı Leto’ya daha fazla yardım etmesini yasakladı. Bu emirle , dokuz günlüğüne Apollon’un doğumunu erteledi. Ve bebek Artemis’in ebelik sanatını mucizevi bir şekilde öğrendiği ve Leto’nun kardeşi nihayet doğurmasına yardım etti.

Bu yazımızda da bir mitolojik tanrı hakkında bilgiler öğrendik. Yunan mitlerine karşı ilgim ve öğrendiğim bilgilerimi sizlerle paylaştığım için mutluyum.Keyifli okumalar.

38
like
10
love
3
haha
2
wow
0
sad
0
angry
44 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
40 Yorum yazarları
Melisa AvciDEHA KARAKAYAahmet batarOgun SengulVedat Cemiloğlu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Her biri birbirinden ilginç. Yunan mitoloji her inşanı farklı yönüyle kendine çeken bir çekiciliği olduğu tartışmasız bir gerçek kanaatimce. Emeğinize sağlık efendim

Ferhat ASLAN
Üye

Onaylandı

Gazel Boyraz
Üye

Yunanlıların olimpiyat sevgisini hala çözemedim.

Melisa Avci
Yazar

Antik yunana bayılıyorum ve en sevdiğim tanricasidir artemis

DEHA KARAKAYA
Üye

harika.