Merhaba sevgili popzingiller !! Bugün sizlerle günlük hayatta isimlerini duyduğumuz ancak pek bilgi sahibi olmadığımız Yunan Olimpiyat Tanrılarından olan DEMETER‘ den bahsedeceğiz.

Tanrıça DEMETER

Tahıl,ürün ve meyve tanrıçası olmanın yanı sıra mevsimleri getirdiğine inanılan Demeter, Attika ve Sicilya gibi tarımsal bölgelerde öne çıkan bir kültün odağıydı.Yunan geleneğinde Rhea ve Kronos’ un kızı sayılmasına karşın,köken olarak Hint-Avrupa toprak ana ilahından doğmuş olabileceği düşünülmektedir.

Demeter ürünlerin ekilip biçilmesiyle bağlantısından dolayı,tarlalarda çalışan kadınların gözünde saygın bir figürdür. Dahası,evliliği ve genelde edepli aile yaşamını koruduğuna inanılırdı.Erkekler misilleme yapacağı korkusuyla onun kutsal ağaçlarını kesmeye cesaret edemezlerdi.

Demeter açısından yılın en kutsal vakti hasadın toplandığı,harmanda savrulduğu,şenliklerle ve gizli ayinlerle kutlandığı dönemdir. Demeter’ i mutlu etmek gerekirdi.Mizaç olarak zengin gönüllü olmasına karşın, Persephone’ nin kaçırılışına tepkisinde görüldüğü gibi,ihanete uğrayınca öfkesinin sert olacağına inanılırdı.

Demeter İsmi ?

Demeter’ in ismi iki farklı anlama gelmektedir. Demeter ismi ile daha çok uyumlu olan ‘anne’ anlamı ile daha çok bağdaştırılmaktadır. Ayrıca ‘Gaea’ olarak  söylenen ‘Ana Dünya’ anlamı ile de ilişkilendirilmiştir, ancak bu anlam ile olan ilişkisi daha hala tartışma konusudur. Ve netlik kazanmamıştır.

Demeter ve Sembolizm :

Demeter, genellikle tamamen giyimli ve olgun görünümlü bir kadın olarak resmedilir, ya uzatılmış bir el ile oturmuş olarak ya da gururla ayakta duruyor şekilde gösterilir. Neredeyse her zaman onun yakınında olan kızı Persephone’ yi içeren bir araba sürüşü tasvir edilir. Tanrıçalar – sevgiyle çağrıldıkları gibi – aynı nitelikleri ve sembolleri şu karelerde de paylaşırlar: asa, bereket, mısır kulakları, bir buğday tohumu, meşale ve bazen bir taç çiçek.

Demeter’ in Ailesi :

Kronos ve Rhea’ nın altı çocuğundan ikincisidir. Hestia‘ dan sonra doğan tanrıça, diğer tanrı ve tanrıçalara kıyasla önemli bir yere sahiptir. Homeros’ un destanlarında kendisinden “Güzel Saçlı Kraliçe” ya da “Güzel Örgülü Demeter’ diye bahsedilir.Tıpkı tüm kardeşleri gibi, yutuldu ve sonra Zeus’ un babası tarafından regurji edilen bir müdahalenin ardından doğdu.

Aşkları ve Çocukları :

Bereket Tanrıçası hiç evlenmemiştir. Hestia gibi bakire de değildir. Demeter’ in ilk aşkı Zeus’tur. Bu ikilinin ilişkisinden Persephone, Iacchus olmuştur. Persephone, Demeter kültünde büyük bir öneme sahiptir. Iacchus ise Eleusis Gizemleri’ nde yer alan daha düşük bir tanrıdır.

Bereket Tanrıçasının bir diğer aşkı Iasion’dur. Onu bir düğünde görmüştür ve ikisi de birbirlerine âşık olmuşlardır. İkilinin aşkını öğrenen Zeus öfkelenerek Iasion’ a yıldırım atmış ve onu öldürmüştür. Demeter ve İasion’un iki oğulları olmuştur bunlarda Plutus ve Philomelus.

Bereket Tanrıçasının 3. ilişkisi ise Poseidon ile olmuştur. Bu birliktelik Bereket Tanrıçası’ nın âşık olmasıyla değil de Hera’ nın aklını çelmesi üzerine Poseidon, kız kardeşi Demeter’le birlikte olmak istemiştir. Bereket Tanrıçası onun amacını anlayınca silüet değiştirir ve bir dişi ata dönüşür.

Bunun üzerine Poseidon’ da bir erkek at silüetine bürünür ve birlikte olurlar. Bu ilişkiden Despoina isimli bir orman perisi ve Arion isimli bir at doğduğuna inanılır.

Poseidon’ un bu hareketine öfkelenen Bereket Tanrıçası’ na bu öfkesinden dolayı ‘Korkunç Gorgo’ ismi takılır. Demeter Erinye ve Demeter Lousia olarak anılmaya başlanmıştır. İnanışa göre Ladon ırmağında temizlenir ve bu öfkesinden kurtulmuş ve eski haline döndüğüne inanılır.

Evet sevgili popzingiller bugün ki yazımızın da sonuna geldik bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.
Keyifli okumalar ..
22
like
4
love
1
haha
2
wow
0
sad
1
angry
24 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
21 Yorum yazarları
interdehaEmre EryiğitBerat GÜLTEKİNahmet çetinHasan Ertok Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Açıkçası bu seriyle haklarında bilgi sahibi oluyorum. Yunan Olimpiyat Tanrıları merak ediyorum hiç çatışma içine düşmediler mi acaba? Emeğinize sağlık efendim.

Osman36
Üye
Osman36

Emegine saglık

Yıldız Öztürk
Üye

Hep ilgimi cekmistir. Emeğine saglik

Hasan Ertok
Üye

Biraz daha resim olabilirdi

interdeha
Üye

Gerçekten çok ilginç emeğine sağlık