Merhaba sevgili popzingiller. Bugün sizlerle Yunan Mitolojisi serimizde 8.’ si olan HERA’ dan bahsedeceğiz. Çok geniş bir mitoloji olan Yunan Mitolojisi içerisinde kaybolup gideceğiz.

Tanrıça HERA

Hera, Zeus’ un karısıdır. Hem de kız kardeşidir. Olimpos’ un kraliçesi ve Olimpiyat tanrılarından evlilik tanrıçasıdır. Aslında Zeus’un eşi olması dolayısı ile dünya düzenine, hayata, doğal afetlere ve mevsimlere de hükmetmiştir. Kadınları da gözetip, koruyan ve onların haklarına sahip çıkan bir tanrıça olmuştur.

Hera İsmi ?

Hera bazı varsayımlara göre Zeus’ tan bile daha eski bir tanrı olduğu düşünülmektedir. Hera ismi genellikle ‘’Lady (hanım)’’ ve bazı kaynaklarda ‘’Mistress (metres)’’ olarak tanımlanmıştır.

Ayrıca Hera’ nın Roma mitolojisinde karşılığı Juno’ dur.

Hera ve Sembolizm :

Hera Zeus’ un yanında yer alan Afrodit’ ten sonra en güzel tanrıça olarak bilinen saf bir güzelliğe sahip kadındır. Tasvirlerde yuvarlak şekilde bir taç giyerken gösterilir. Bu tacın adı ‘’Polos’’ olarak bilgilerde geçer. Simge olarak nar, zambak ve tavus kuşu ile bilinir. Narlar asa üzerine döşenmiş şekilde yer alır. Hera evlilik ve doğurganlığı simgeler.

Hera’ nın Ailesi :

Cronus ve Rhea’ ın üç kızı içerisinde üçüncüsüdür. Bunlar Hestia, Demeter ve Hera’ dır. Hades, Poseidon ve Zeus adında da erkek kardeşleri vardır. Diğer kardeşlerinde de olduğu gibi Hera’ da yutulmuş ve daha sonra dünyaya gelmiştir.

Zeus ve Eşi Hera :

Hera sadık bir eş olmuştur. Afrodit’ten sonra en güzel tanrıça olarak bilinse de kendine âşık olan tanrıları reddetmiş ve eşine sadık kalmıştır.

Genel kanı olarak kabul gören bilgi Hera’ nın Zeus’ dan dört çocuğu olmuştur. Bunlar Ares, Eileithyia, Hebe ve Hephaestus’ dur.

Zeus ve Hera Evliliği :

Zeus Hera’ yı evliliğe kandırmıştır. Tanrıça Hera’ nın hayvanlara olan sevgi ve zaafından yararlanarak bir Tavus Kuşu’ na dönüşmüş ve Hera’ ya kendini acındırarak kandırmıştır. Bunun sonucunda da evlenmek zorunda kalmıştır.

Tanrıça Hera hakkında bilgilendirmemiz bu kadardı. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sevgili popzingiller.

Keyifli okumalar..

16
like
3
love
0
haha
0
wow
1
sad
1
angry
15 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
İlhan DemircanErenHalilCanKaan ALTINOKHüseyin Özer Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
yellowred
Yazar

direk ensest olayına girmişler, koca tanrısın yakışıyor mu zeus efendi.

Murat Siyli
Yazar

Eee diyor ya aşk için neler yapmış koskoca tanrı …

Necati toptaş
Üye
Necati toptaş

Eline sağlık

Triskacocu
Yazar

Evlenmem için tavus kuşu olmuş aşk böyle bir şey işte 😍😍

İlhan Demircan
Üye

Aşk budur işte