Merhaba sevgili popzingiller bugün sizlerle Yunan Mitolojisi Olimpiyat Tanrıları serimizde 9.tanrı olan HEPHAESTUS’ dan bahsedeceğim. Çok geniş bir mitolojiye sahip olan Yunan Mitolojisi içinde kaybolup gideceğiz.

Tanrı HEPHAESTUS

Hephaestus güneşin tanrısı ayrıca da demircidir. Zanaatkarların koruyucu olarak bilinir. Hera’ nın diğer çocuklarından farklı olarak Hephaestus’ u Zeus’ a olan öfkesinden dolayı dünyaya getirdiğine inanılır. Yani sevgi bağı ile dünyaya getirilmiş bir çocuk değildir.

Hephaestus İsmi ?

Hephaestus isminin ne anlama geldiği ve nereden geldiği bilinmemektedir. Ancak, bazı eski Yunan tanrılarının ismine benzediği için çok eskiye dayanan bir geçmişi olan tanrı olarak düşünülür.

Hephaestus ve Sembolizm:

Olimposluların en ilginç ve sıra dışı tanrısıdır. Sakallı, çirkin, topal ve tombul(tıknaz) bir tanrıdır. Diğer tanrılar gibi kusursuz bir fiziğe sahip değildir. Demirci olarak elinde bir çekiç ve yuvarlak bir metali örs üzerinde döverken tasvir edilir.

Hephaestus’ un Ailesi:

Hephaestus, Zeus ve Hera’ nın çocuklarıdır. Zeus ve Hera arasında yaşanan bir kavga sırasında Hera’ nın tarafında olması ve buna sinirlenen Zeus’ un Olimpos Dağı’ ndan aşağı onu atması sonucu topal kaldığı anlatılır. Bir başka inanış ise Hephaestus’ un doğuştan topal olması ve bu yüzden Hera’ nın ondan nefret etmesi ve onu Olimpos’ tan aşağı attığına inanılır. İkinci anlattığın inanışa göre Hephaestus daha sonrasında annesinden öcünü almak için altından ve üzeri mücevherlerle süslü bir taht hazırladığı ve ona hediye ettiği söylenir. Hera’ nın taht üzerine oturur oturmaz görünmez küçük zincirlerle bağlanmıştır. Diğer tanrılar onu serbest bırakması karşısında ona Olimpos’ tan yer vereceklerini vaad etmişlerdir. Dionysos onu sarhoş ederek zincirleri açmasını sağlamıştır.

Usta(Demirci,Mimar) Hephaestus:

Hera’ nın tahtını yaptığı gibi daha birçok muhteşem güzellikte eseri vardır.

Yıkılmaz bronz konaklar inşa etmiştir. Kilidini sadece kendisinin açabildiği özel kapılar yapmıştır. Sarayı korumak için altından köpekler, bronzdan adamlar yapmıştır. Ayrıca şuana kadar hiçbir tanrının yapamayacağı kadar en çarpıcı zırh ve askeri ekipmanlar yapmıştır. Diğer tanrıların zırh, kalkan ve silahlarını da çekici ile döverek üretmiştir. Muhteşem bir zanaatkardır.

Hephaestus’ un Kadınları ve Çocukları:

En yaygın olarak bilinen karısı güzellik tanrıçası Afrodit’dir. Ancak Afrodit ona sadık kalmamıştır. Anlatılanlara göre Afrodit ve Ares’ i birlikteyken yakalamış ve zincir bir ağla tuzağa düşürmüştür.

Diğer bir eşi olarak Aglaea ile evli olduğu söylenir. Hatta ona Eucleia, Euthenia, Eupheme ve Philophrosyne adında dört çocukta vermiştir.

Evet sevgili popzingiller Hephaestus hakkında kısa bir bilgilendirme yaptık.Diğer bir yazımda görüşmek üzere.

Keyifli okumalar..

11
like
3
love
2
haha
2
wow
0
sad
0
angry
10 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
10 Yorum yazarları
Emre Can Çelikİrem YanıkMelisa AvciyellowredÇalı Kuşu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Emre Can Çelik
Üye

Yeni bir şeyler öğrenmiş oldum emeğine sağlık

İrem Yanık
Üye

Yunan mitolojisine oldum olası bayılırım.

Melisa Avci
Yazar

Yunan mitolojisi gerçekten inanılmaz iyi kurgulanmış

yellowred
Yazar

Daha kolay bi isim bulamamışlar mı

Çalı Kuşu
Yazar

Böyle bir tarihçenin günümüze kadar gelebilmesi en az yazılanlar kadar hayret verici bir durum.