Oyma antika bir tablet üstünde yer alan Odyssée’nin 13 mısralık rapsodisi – Homeros’un hikayesinin yazılı olduğu en eski kayıtlarından biri – Yunanistan’ın güneyinde yer alan Mora Yarımadası’nda (diğer adıyla Peloponez) keşfedildi. Arkeologların ilk tahminlerine göre, bu tablet pişmiş topraktan yapılma ve M.S. 3. Yüzyıldan kalmadır.

Yunan Kültür Bakanlığı’na göre, eğer tespit edilen tarih doğrulanırsa, bu tablet Homeros’un eserleri arasındaki en eski kaynak olabilir. Üzerinde yer alan 13 tane parça, Ulysse’nin İthaka Adası’na dönüşünü ve onun ölmüş olduğunu düşünen bir domuz çobanı olan Eumaios’u anlatıyor. Yine bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, bu levha Olimpian Zeus Tapınağı çevresindeki kalıntıların arasında Alman Arkeoloji Enstitüsü’yle beraber yürütülen kazılar esnasında keşfedildi.

Önce sözlü olarak ulaştırılan ve Homeros’a atfedilmiş olan destan, 8. Yüzyıl sonlarına doğru Ilyada ve Odyssée’yi meydana gelmiş olacaktı. Hristiyan döneminden önce keşfedilen, başka bir alfabeyle yazılan ve çok fazla olduğu bilinen tabletlerden kalan birkaç tane parça da Mısır’da keşfedildi.

Kaynak

9
like
3
love
0
haha
3
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
10 Yorum yazarları
Tuğçe AçıkgözMurat SiyliSamet AkbulutReha Karakayayellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Kültür ve edebiyat alanına hizmet edecek bu keşif kuşkusuz takdiri hak eder. İlgi alanım olmadığı için hakkında pek fazla bilgim olmasa da Yunan Mitolojisi hala daha adından söz ettirmeyi başarıyor. Emeğinize sağlık.

sila
Yazar

İlyada ve Odysseia’nın dünya destanlarında önemli bir yeri var. Odysseia’da Homeros Odysseus isimli kahramanın 20 yıl süren dönüşünü anlatılıyor şeklinde kalmış kafamda. Ulysse yazıyor ama söylem ve yazılış genelde yabancı isimler söz konusu olunca değişebiliyor sanırım. Çok önemli keşifler, öyle eski ki merak uyandırıyor insanda. Paylaşım için teşekkürler.

mustafa
Üye

Normal Yunanistan da bu tip keşiflerin olması nede olsa çok eski bir medeniyet.Ama yapılan her yeni keşif geçmişimiz için bir merak unsuru…

Tuğçe Açıkgöz
Üye

bayağı iyi bu.

Triskacocu
Yazar

Yunanan tanrıları ve mısır?