Japonya Taiji’de yunus avcıları 2017 Ocak ayında yaklaşık 300 yunustan oluşan bir sürüyü avlayarak o güne kadarki en büyük avlarını gerçekleştirdiler. İçlerinden genç ve iyi durumda olanlarını seçerek parklara ve akvaryumlara satıyorlar, yakalanarak şoka uğramış haldeki diğerlerini okyanusa geri bırakıyorlar. Böylece sayısız yunusun ailesini parçalıyorlar.

Avlanıp seçime tabi tutulan yunuslardan ikisinin yaşadığı trajedi aşağıdaki video ile ortaya çıktı. Anne yunus yavrusundan koparılmamak için savaş veriyor. Liz Carter tarafından kaydedilen video, Taiji’ye gezi için gelenlerin belgelediği sayısız yürek burkan görüntülerden yalnızca biri. Video yunus avcılarının akvaryumlara satmak üzere yavru yunuslardan birini annesinin yanından çekip alma çabalarını gözler önüne seriyor.

Yakalanan yunusları ayıklama süreci günlerce sürebiliyor, bu sürede yunuslar aç kalıyor. Dalgıçlar genç yunusları tutmak için ellerinde halatlarla yunuslara doğru yüzüyor. Küçük yunusun zayıf vücudunu tutuyorlar, yunus annesine gitmek için çırpınıyor. Anne yunus bebeğine ulaşmaya çalışıyor; dalgıçların etrafında dolaşıyor, panikliyor, ne yapacağını bilemiyor. Videoyu çeken kadın da bu manzarayı görerek şaşırıyor.

Dalgıçlar anneyi umursamıyor, yavruyu tekneye çekmeye çalışıyorlar. Annesinin gözleri önünde yavruyu ağa sarıyorlar. Yakında sirklerde performans göstermesi için satılmak üzere götürülecek.

Her yıl düzenli olarak yüzlerce balina ve yunus Taiji’deki avda toplanır. Avın en dikkat çekici kısmı, dünyanın dört bir yanındaki akvaryum ve parklara satılmak üzere avcıların yavru yunusları annelerinden zorla ayırması. Avcılar eğitimli bir yunustan 100.000 $ kazanabiliyorlar.

Sürünün şanslı bireyleri, çekilmiş ağdan dışarı bırakılıyor. Ancak birçoğu da eti için kesiliyor. Bu yüzden Taiji sahili av sırasında kıpkırmızı oluyor. Avda yakalanan bazı yunusları da Taiji’deki Balina Müzesi satın alıyor. Bazı insanlar avın bir gelenek olduğunu söylese de bu av kısa bir süre önce zengin işadamları tarafından para kazanmak için başlatıldı. Modern sürat motorlarından önce bu denli büyük ölçekli yunus avları yapmak imkanızdı.

Bölge sıkı şekilde denetlenerek izleyicilerin müdahale etmesi önleniyor. Videoyu çeken Liz Carter gibi insanlar, Taiji’de yapılanlarla ilgili farkındalık uyandırarak dünya çapında insanların harekete geçmesini umut ediyor. Görüntüleri çektiği avda yüzlerce yunusun yakalandığını, bazılarının öldüğünü söyledi. Anneler ve yavruları birbirlerinden koparılmışlardı ve umutsuzca tekrar bir araya gelmeye çalışıyorlardı. Su parklarında yunus gösterilerini görmek için bunca kötülüğü onlara yapmaya değmez.

Taiji’deki çılgınlığın durması için Japon devlet yetkililerine mektup gönderebilirsiniz. Sahadaki çabalara yardımcı olmak için Sea Shepherd ve Dolphin Project gibi girişimlere destek olabilirsiniz.

Kaynak

2
like
0
love
0
haha
0
wow
9
sad
2
angry
14 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
Salih ÇelikReha KarakayayellowredSinanokan88 Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
okan88
Yazar

Yunusları eğitme aşamasında aç bırakılarak ve çeşitli zorbalıklar yapılarak eğitildiğini duymuştum. Buna bu kadar öfkeliyken bir de o yavruları annelerinden ayırma olayı, onu yapanlara öfkeden çok iğrenme noktasına getirdi. Elleriniz kırılsın desem kaba bir tabir olmaz sanırım.

sila
Yazar

Görüntüler beni gerçekten çok üzdü. Bu yakalama esnasında kim bilir ne kadar zarar veriyorlar, canlarını ne kadar yakıyorlardır. İnsanların değerlerinin, doğrularının, vicdanlarının önüne geçti tamamen para. Girişimleri araştıracağım, ufakta olsa bir katkım olursa ne ala…

Aycan
Yazar

Bu içeriklerini her okuduğumda insanlığımdan utanıyor ve insanlığa olan inancımı kaybediyorum. Derdimiz nedir bizim? Insanın insana, insanın canlı olan her şeye bu zulmü neden?? Emeğine sağlık

Triskacocu
Yazar

Yazık değilim bu hayvanlara birde insanlar bu hayvanları izlemeye gidiyor.

EMIN ALTINTAS
Yazar

İzlerken içim geçti. Nasıl bir dünya da yaşıyor olduk. Sırf para kazanmak için yapılan bu şeyin adı zulümdür. Gerçekten çok acı 🙁