Merhaba sevgili okurlar.

Hollanda‘nın Kuzey Denizi kıyısında bir şehir olan Rotterdam‘da şehir sakinlerinin keyif almaları için geri dönüştürülmüş plastik atıklardan oluşan bir yüzen park inşa ediliyor.

Henüz prototip aşamasında, yani son dokunuşlar daha yapılmadı ama şimdiden halka açık bir alan oldu ve ziyaretçiler ise bu durumdan gayet memnun.

Park; Recycled Island Foundation adlı bir dernek tarafından oluşturuluyor, bu derneği oluşturan ekip ise öğrenciler ve gönüllüler. Yapımında altıgen bloklar kullanıldı ve bu blokların hepsi geri dönüştürülmüş plastik atıklardan inşa edildi. Son derece çevreci olan bu projede kazançlı çıkan ise sadece insanlar değil aynı zamanda kuşlar, bitkiler, balıklar hatta algler için de bir ana yaşam alanı oluşturularak nehrin ekosistemini oluşturan canlılar için de faydalı bir hale getiriliyor.

Son derece sağlıklı ve çevreci bir yaşam alanı oluşturmasının yanı sıra nehre atılan plastik atıkların denize girmesini engelleyen çöp kapanları da mevcut. Bu çöp kapanları sayesinde sadece nehir ve nehrin üzerinde yüzen park değil aynı zamanda denizler ve okyanuslar da korunmuş oluyor.

Nehire atılan plastik atıklar çöp kapanları ile toplanıyor, bu plastik atıklar işlenerek park inşa etmekte kullanılan yapı malzemelerine dönüştürülüyor. Çevreyi, insanları, hayvanları her yönüyle koruyan bu ve bunun gibi faaliyetlerin gelişerek çoğalması umuduyla…

Geri dönüşüm ve inşa aşamalarının her bir adımını videodan izleyebilirsiniz.

Kaynak Link

8
like
1
love
1
haha
1
wow
0
sad
0
angry
18 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
erdal yavuzKrcelfKasim ekimMuhammed Ali yüceIrmak Kurt Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
PopziYaz
Üye

Çöp kapanı her yerde olmalı.Söylemeyi unutmuşum düzenleme butonunu şimdi farkettim.

Mustafa
Üye

dünyada bu insanların olması çok güzel ilk dünya hallerinde okumuştum ama bir de burada okudum sağolun

PopziYaz
Üye

Her yerde olması gereken örnek bir proje.Her geçen gün insanoğlunun zekasına hayran kalıyorum.

Çalı Kuşu
Yazar

Yüzümdeki memnuniyeti her cümlesinde arttıran bir yazı oldu. Zira her anlamda canlıya saygıyı ön planda tutan bir proje.

sila
Yazar

“Çöp kapanları” fikrini çok sevdim. Denizler ve okyanuslardaki plastik atıklar canlıların yaşamını çok fazla tehdit ediyor. Bu fikirlere o kadar ihtiyacımız var ki. Böyle projelerin artması dileğimle.