Zencefil, rizomu (veya zencefil kökü) birçok besin ve bitkisel ilaçta kullanılan, zerdeçal ve kakule ile aynı familyada bulunan çiçekli bir bitkidir. Güneydoğu Asya Adalarında ortaya çıkan tür 7 bin yıl kadar önce yayılmaya başlamış ve baharat yolu ticareti sırasında Avrupa’ya ulaşmıştır.

Aşağıda besin olarak zencefilin kullanım alanlarından birkaçı vardır:

1- Zencefil Çayı

Magnezyum ve C vitamini açısından zengin olması sebebi ile özellikle kış aylarında ve hafif hastalıklarda kullanımı tavsiye edilir. Rendelenmiş, dilimlenmiş veya kurutulmuş zencefil ile yapılabilir ve zerdeçal, bal, limon gibi eklerle tatlandırılabilir.

2-Gari

Tuz, şeker, pirinç sirkesi ve taze zencefil kökünden yapılan bu turşu, Japon kültüründe sushi veya sashimi ile birlikte yenir. Zencefilin acı tadı sebebiyle kuvvetli bir aromaya sahiptir. İnternette çeşitli tarifleri vardır.

3- Zencefil Şekerlemesi

İnce dilimlenmiş zencefil şekerlemeleri, şeker içeriğinin yüksek olması sebebiyle az tüketilmesi tavsiye edilen ama az miktarda midenin çalışmasına iyi geldiği iddia edilen bir tatlıdır. Daha büyük parçalar halinde kesilerek şekerleme de yapılabilir.

4-Ginger Ale

İrlanda’lı doktor Thomas Cantrell tarafından icat edildiği düşünülen bu içecek, isminin işaret ettiği üzere bir “ale” birası değildir. Zencefil gazozu olarak tanımlanabilecek bu aromalı gazlı içeceğin daha yumuşak “pale style” hali Kanadalı John McLaughlin tarafından icat edilmiştir. Bunun haricinde genelde alkolsüz olan ama daha güçlü bir zencefil tadına sahip olan zencefil biraları da vardır.

14
like
3
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
7 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
7 Yorum yazarları
Tuğçe AçıkgözDostGÜLİNKevser akarsuÇalı Kuşu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Tuğçe Açıkgöz
Üye

elinize sağlık efendim,artık denerim şu zencefil şekerlemesini!

Dost
Üye

Değerli bilgiler için teşekkürler. Emeğinize sağlık.

GÜLİN
Üye

güzel yazı olmuş hergün çayını içiyorum baya iyi geliyor boğazıma sirke ile yapılan şeyi de öğrenmiş oldum eline sağlık

Kevser akarsu
Üye

Çay olarak tüketiyorum

Çalı Kuşu
Yazar

Zencefil, zerdeçal, tarçın, karanfil, bal, limon kışın en değerli besinler listesinde kanaatimce efendim. Emeğinize sağlık.