Meslektaşına bir gülümseme bile insanüstü bir çaba gerektiriyor. Peki ya on saatlik takım toplantısı ? Belki de yolun sonuna gelmişsindir…

Ofiste, tatile girmek için kalan son birkaç haftayı adeta iple çekiyorsun. Çalışma arzusuna sahip olmana rağmen, konsantrasyon süren nadiren 15 dakikayı geçer, hafızan çok doludur ve tolerans eşiğinizi ciddi ölçüde düşürdün. Suçu kimde aramalı?

Konsantrasyon Güçlüğü Yaşıyorsun

Altı ay önce, bu görev zamanının bir buçuk saatini alacaktı, şimdi orada bir sabah geçiriyorsun. Yarım günün, kişisel posta kutunda veya telefonunda yaptığın gezilerle tükeniyor. Her on beş dakikalık konsantrasyonda, youtube veya yeni bir fragman videosu seni rahatsız ediyor.

Bunların yüzünden performans olarak daha verimsiziz, esas problem budur. Kendimizi suçlu hissediyoruz, bu bize stres yapıyor ve bunun yüzünden daha az uyuyoruz…

Hassas Ve Sinirlisin

Orta dereceli bir güne başlamak isterken eğer başına türlü talihsizlikler gelirse, daha fazla fincan olmadığını belirten kahve makinesinin önünde bile ağlayabilirsin.

En ufak bir tartışmada normalden çok daha kötü bir hal alırsın, her şeyi dramatize etmeye başlar ve kırılmaya eğilimli bir hale gelirsin.

“Entelektüel yorgunluk, algı değişikliğine, nöronal bağlantılarınızın değiştirilmesine yol açar” diyor Helene Picot.

Çözümler Neler?

Sorumluluk Üstlenmek.

Her sabah devekuşu gibi kafanı gömmeye ve sorun çıkarmaya gerek yok.

Kendini boşa harcamana gerek yok. “Yorgunluğunun farkında ol ve ayaklarının üzerinde durmak için birkaç gün tatil yap. Bu mümkün değilse, yardım istemekten ve üstlerine soru sormaktan çekinme.” diyor yaşam koçu Hélène Picot.

Yani, ele alınması gereken ek bir görev istendiğinde, bir bütün olarak yapılacak iş miktarını tahmin etmek yerine, sakin ol. Beş dakika nefes al ve kendine öncelik ver, neyin önemli olduğunu ve üstlerinize nereden başlamanız gerektiğini sorun.

“Entelektüel yorgunluk stresten kaynaklandığından, yorgunluğunuzu önlemek için kendinizi rahatlatmak üzerine çalışmalısınız. Günde 3 kez, 5’er dakikadan nefes egzersizleri yapın.” diye ekliyor.

Yürüyüş Ve Uyku

Nefes egzersizlerine devam edin ya da spora başlayın. Bize sorarsanız en azından vücudunuzu hareket ettirin. Yoga, bisiklet ve yürüyüş size yardımcı olacaktır. Spor içinde bulunduğunuz buhrandan kurtulmanıza ve üstünüzdeki baskıdan kurtulmanıza izin verecektir.

Çevrimdışı Olmak

Gece uykunuza dikkat edin. Öğle molalarınızda (eğer imkanınız varsa) yaklaşık on dakika kestirin veya yürüyüş yapın.

Akşamları mini bir dijital detoks yapın. Yaklaşık bir saat tüm ekranlardan uzak durun ve hafta sonları kendinize izin vererek telefonunuzu sessize alın.

Öte yandan, eğer işinizden hoşnut değilseniz ve bu duyguya artık katlanamıyorsanız, depresiflik size bu tip duygular hissettirerek sizi uyarıyor olabilir.

12
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
12 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
12 Yorum yazarları
Tuğçe AçıkgözMaydoganyellowredTriskacocuAyşe Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
hamit
Üye

Dogru yazilmis hepsi mevcut hayatimizda

ayzek
Yazar

Okudukça kendimi buldum elinize sağlık.

Canan
Üye

Öyle bir ruh halindeyim şuan elinize sağlık. Hiç bir durumda karamsar olmak bize yakışmaz .Başa çıkamadığımız durumlarda yardım istemek acizlik değil, farkındalıktır…

Çalı Kuşu
Yazar

Daha önce okumuş olduğumuz yazınınız her halde kurtarılmış hali😊 Ne güzel adınıza sevindim.Yazılarınız gerçekten de yararlı.Kaleminiz daim olsun efendim.

Tuğçe Açıkgöz
Üye

emeğinize sağlık efendim