Öncelikle uyarımı yapayım, filmi izlemediyseniz bu yazıda bolca spoiler olacak. Uzak durmak isteyebilirsiniz.

İkinci uyarım da filmi izlemeyenlere : Bu filmi izleyin!

Gelelim filme, benim bayıla bayıla izleyip, 2.inci, 3.üncü seferleri de ilk seferki gibi heyecanla izlediğim ve her yeniden izleyişimde yeni bir şey keşfettiğim bir film bu. Filmi izledikten sonra film hakkında yazılar okursanız ”ben orayı nasıl kaçırmışım” diyebileceğiniz pek çok nokta görebilirsiniz.

Film bana göre Leonardo Di Caprio’nun oyunculukta nirvanaya ulaştığı bir film. Son filmiyle oscar aldı ancak bana göre oscar alması gereken film kesinlikle buydu.

Film 2009 yapımı ve kesinlikle yönetmen Martin Scorses‘in bana göre en başarılı filmi. (bana göre)

1950’lerde bir akıl hastanesinde geçiyor film. Bir hastanın kaybolmasını araştırmak üzere 2 dedektif adaya giderler. Bu kayıp hastanın arandığı süreçte pek çok olaylar yaşanır ancak son olarak dedektiflerden biri olan Leonardo Di Caprio’nun aslında adada yaşayan bir akıl hastası olduğunu ve geçmişiyle yüzleşmek üzere yapılan bir tiyatronun içinde olduğunu görürürüz.

Ama filmin en güzel yanı ucunu açık bırakması. Finalde inanmak istediğinize (her ne kadar Leonardo Di Caprio’nun hasta olduğuna dair çok sayıda delil olsa da) inanabilirsiniz.

Filmin sonunda Teddy’e (leonardo) herşey açıklanıyor ve aslında kendisine bir oyun oynandığı bunun tedavinin bir parçası olduğu söyleniyor. Bu noktada Teddy bir seçim yapıyor, bu da aslında filmin en çarpıcı anı.

”Bir canavar gibi yaşamak mı? Bir insan gibi ölmek mi?” diyerek tedaviyi kabul etmiyor, yani canavar olduğunu kabul ederek yaşamaktansa insan gibi ölmeyi seçerek lobotomi seçeneğini seçiyor.

zindan adası film analiz ile ilgili görsel sonucu

Filmin üzerine psikolojik analizler, psikiyatristlerin yazacağı yazılar elbette var. Bunların bir kısmını da okudum ve cidden ufkum genişledi. Ama bu kadar derine inmeden sırf izlemiş olmak için izlerseniz de çok büyük tat alacağınız bir film.

Film öyle bir film ki, her sahnede sizi içinize çekiyor. Filmin sonunda film hakkında araştırma yapma isteği uyandırıyor. İlginizi çekiyorsa filmin sonundaki teknik analizleri okursanız neden Teddy’nin gerçekten hasta olduğunu anlayamadığınıza şaşıracaksınız çünkü filmin çok yerinde Teddy’nin aslında gerçekten hasta olduğu anlatılıyor (Muş). Evet ben de bunların çoğunu izlerken görememiştim, bu yüzden filmi oturup tekrar izlediğinizde bambaşka bir pencereden bakma şansına sahip oluyorsunuz.

Umarım keyifli vakit geçirirsiniz.

zindan adası film analiz ile ilgili görsel sonucu

27
like
5
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
24 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
24 Yorum yazarları
Irmak KurtBir Başak KadınıSinan ParlakBatuhan AlacalıBuğra Mert Ataş Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Irmak Kurt
Üye

Güzel filme benziyor..

Bir Başak Kadını
Üye

Beyin fırtınası estiren ve finalinde ters köşe yapan filmlerden bir tanesi.
Özellikle bu tarz filmleri sevenler varsa kaçırmasınlar derim.

Sinan Parlak
Üye

konusu farklı oyunculuk ve görsel kalitesi çok üst seviyede olduğu sağlam bir film tavsiye ederim iyi seyirler…

Batuhan Alacalı
Üye

güzel

Buğra Mert Ataş
Üye

harika bir yazı .