Zırhlı tren, zırh ile korunmuş ve genelde askeri amaçlı olan bir trendir. Ağır toplar ve makineli tüfekler ile kuşatılmış tren vagonlarından oluşurlar. 19. ve 20. yüzyıllarda, özellikle ağır silahları hızlı ve güvenli bir şekilde hareket ettirebilen bir sistem olarak görüldükleri için kullanıldılar.

Birçok ülke ağır kara araçlarının gelişmesi ve daha güvenilir hale gelmesi sonucunda zırhlı tren kullanımını kesmiştir. Bu trenler ağır silahlar yanı sıra yönetici birlikler, piyadeler ve kargo taşımak amacı ile kullanılmışlardır.

İlk kez Amerikan Sivil Savaşı sırasında kullanılan zırhlı trenler, 2. Boer Savaşı’nda da kullanılmıştır. Dünya Savaşları sırasında Polonya ve Rusya tarafından çok yaygın kullanım görmüştür.

2016’da çıkan ve Birinci Dünya Savaşı’nın teknolojik olarak daha eşitlenmiş bir alternatif tarihini sunan Battlefield 1’de, Osmanlı ordusu “Canavar” isimli zırhlı bir trene sahiptir. Trenin oyun içi modeli aslında Zammuret denilen ve yukarıda fotoğrafı görünen bir Rus zırhlı treninden esinlenilmiştir.

Nazi Almanya’sının Fransa ile aralarındaki Maginot hattını geçmek için planladığı devasa “Schwerer Gustav” topu, raylar üzerinde yürütülmesi planlanmış en büyük silahlardan birisidir. 1350 ton ağırlığındaki bu silah 800 kiloluk toplar ateşlemek için tasarlanmıştır ve Sivastopol’u ele geçirme çabası sırasında 48 defa ateşlendikten sonra (Çünkü test amaçlı da 250 kadar kez ateşlenmiştir öncesinde) namlusu kullanılamaz hale gelmiştir. Yenilenmiş bir namlu ile Leningrad’a taaruz etmek için Nazilerin Doğu cephesinin kuzeyine götürülerek tekrardan kurulmuştur ve Leningrad taaruzu iptal olunca 1942/43 arası kış boyunca orada kalmıştır.

Savaş sonunda Amerikan ordusu tarafından ele geçirilmiş ve Rusların eline geçeceği korkusu ile demonte edilmiştir.

24
like
4
love
1
haha
2
wow
1
sad
1
angry
30 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
30 Yorum yazarları
Buğra Mert Ataşdeniz kulalıCanSelin beyazgülOğuzhan Atak Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Larynx
Yazar

Eskiden olan teknoloji ve şimdi ki arasındaki farkı rahatlıkla görebiliyoruz cidden

Elif Beyza
Üye

Ülke gelişiyor

Reha Karakaya
Yazar

Savaşta üstün taraf olmak için neler icat ediyorlar. Şİmdi neler yapmışlardır neler.

Ice cold
Üye

Yani düsünün renkli televizyon bile ya var ya yok ama silah teknolojisi almiş basini gidiyor şuan dünyayı yok edebilecek hidrojen bombaları da mevcut

Triskacocu
Yazar

Keşke bulara hiç ihtiyaç duymasak