Zodiak Katili (The Zodiac Killer), 60’ların sonlarında ve 70’lerin başında Kaliforniya’yı terörize eden ve en az 5 kişiyi öldürdüğü bilinen, kendisinin yazdığı notlarda ise 37 kişi öldürdüğünü iddia eden seri katildir.

1968 20 Aralık’ta 17 yaşındaki David Faraday ve 16 yaşındaki Betty Lou Jensen‘ı park halindeki arabalarında öldürmüştür. Katilin kim olduğu ortaya çıkmamıştır. 1969 4 Temmuz’da ilk cinayetin yakınlarında bir parkta yine park halinde bir arabanın içinde 22 yaşındaki Darlene Ferrin ve 19 yaşındaki Michael Mageau‘yu vurmuştur. Bu ikisinden sadece Michael hayatta kalmıştır.

Michael Mageau, katili genç, beyaz tenli, 20’li yaşların sonlarında, 90 kilodan daha ağır, kahverengi kıvırcık saçlı ve geniş yüzlü olarak tanımlamıştır.

1 Ağustos 1969’ta 3 farklı gazete aynı zamanda aynı el yazısı ile yazılmış mektuplar almıştır. Bu mektubun yazarı katil olduğunu iddia ederek cinayetler hakkında ayrıntılar vermiştir. Mektubun sonunda kendine özgü bir sembol kullanmıştır: Üstü bir artı ile çizilmiş bir daire. Mektuplarda ayrıca farklı kodlanmış mesajlar vardır.

4 Ağustos’ta başka bir mektup yazan Zodiak, bu sefer cinayetleri ile hava atmıştır.

1969 27 Eylül’de 22 yaşındaki Cecilia Shepherd ve 20 yaşındaki Bryan Hartnell bir gölün yakınında piknik yaparken Cecilia yakında bir ağacın arkasında bir adamın onları izlediğini fark eder.

Adam, ağacın arkasından çıkınca başında siyah bir maske ve göğsünde artılı daire sembolü vardır. Tabancası ve uzun bir bıçağı vardır ve iki kişiyi bağlayıp sonra bıçaklar.

Cecilia ölür ancan Bryan hayatta kalır, 6 defa sırtından bıçaklanmasına rağmen. Bryan da adamı orta boylu, 100 kilo veya daha ağır ve maskenin göz deliklerinden gördüğü koyu saçlar ile tanımlamıştır.

1969 Kasım 11’de bir taksi şoförü müşterisi tarafından başından vurarak öldürülür. Sokağın karşısındaki evinden silahı duyan genç bir kız, pencereden bakınca adamı gözler. Polisi çağırır ve tanımlamasında “Beyaz tenli, yirmilerinin sonunda, orta boylu, bodur ve kahverengi saçlı” olarak tanımlar.

Polis, olay yerine varır ancak olayın kaosu sonucunda bir iletişim sorununda, polis istasyonundan gelen bir aramada şüpheli “siyahi bir erkek” olarak tanımlanır. Donald Fouke ve Eric Zelms isimli iki polisin bulunduğu polis arabası, geçtiği yerlerin birisinde yolda panik içinde yürüyen ve Zodiak’ın tanımına uyan bir adamın yanından geçer ancak siyahi bir erkek aradıkları için onu durdurmazlar.

Zodiak, ilerideki bir mektubunda bu olayı anlatır ve polis ile dalga geçer.

Olaylar üzerine, iki tanımdan yola çıkarak bir skeç çizilir. Bu skeç, gelecekte birçok ciddi şüphenin sebebi olur ancak aynı zamanda Amerikan siyasetçi ve senatör Ted Cruz’a benzemesi sebebiyle birçok şakanın da sebebi olur.

Taksi cinayetinden sonra bir mektubunda cinayetin kendisi tarafından yapıldığını söyler ve mektubun sonunda okul otobüslerinin ne kadar korumasız olduğunu söyler ve küçük çocukların ne kadar iyi hedefler olabileceği ile ilgili bir tehdit yapar.

Otobüslere karşı kullanılabilecek bombaların diyagramlarını da çizer ve polise tehdit olarak gönderir.

1971’e kadar mektuplar göndermeye devam eder, ve bir anda durur. Ancak uzun bir sessizlikten sonra son mektubunu 1974’te gönderir ve bu mektupta 37 kişiyi öldürdüğünü iddia etmekle beraber sebepsiz bir şekilde “The Exorcist” filmini yorumlar ve “Izlediği en iyi satirik komedi” olduğunu söyler.

Teoriler

Yukarıda fotoğrafı bulunan Earl van Best Jr. , oğlu Gary Stewart tarafından Zodiak katili olduğuna inanılan bir şüphelidir. Polis skeçine ürkütücü bir benzerliği vardır. 2002’de Gary Stewart “En Tehlikeli Hayvan” isminde bir kitap yayımlar. Bu kitapta babasının katil olması ile ilgili teorisini açıklar.

Bununla beraber Earl van Best’in isminin harf sayısı, Zodiak’ın ismini kodladığı bir mesajdaki harf sayısına eşittir.

Arthur Leigh Allen, göl kenarında Zodiak tarafından iki kişinin bıçaklandığı gün ailesine dalış yapmaya gittiğini söylemiştir ve geri dönünce arabasında kanlı bir bıçak ile üstü başı kan içindedir.

Arkadaşlarından bir tanesi olan Don Cheney, Allen’ın kendisine “Zodiak” lakabını katil ismini mektuplarda açıklamadan önce koyduğunu ve bu konuda espriler yaptığını kabul etmiştir.

Bununla beraber en sevdiği kitabın Richard Connel’ın kısa hikayesi “En Tehlikeli Av” olduğunu söylemiştir. Kitabın konusu, aklını kaçırmış bir avcının insanları avmasıdır. Bu konuda 1932’de yapılan bir film de vardır.

Yaşadığı treyler aracında küçük hayvanların kesilmiş ve araştırılmış vücutları, kanlı bıçaklar ve “cinsel aletler” bulunmuştur.

1974’de, mektuplar sona erdiği zamanlar, Allen çocuk tacizi için 3 yıl hapishane cezası almıştır. 1987’de beraber hapis yattığı bir arkadaşı Ralph Spinelli, Allen’ın katil olduğunu kendisine anlattığını söylemiştir.

1991’de ikinci saldırının hayatta kalanı Michael Mageau, bir seri fotoğraf gösterilince Allen’ın fotoğrafını katil olarak seçmiştir. Bunun üzerine tekrar evi aranan Allen’ın evinde bu sefer bomba formülleri, bombalar ve Zodiak ile ilgili teyp kayıtları bulmuşlardır.

Tüm bunlar, iğrenç bir insan olduğunu kanıtlasa da, Zodiak olduğunu kanıtlamaya yetmemiştir. El yazısı, parmak izleri ve DNA’sı suç mahalinde bulunan örneklerle denenince hiçbiri uyuşmamıştır ve yüzü, skeçe benzememektedir.

Lawrence “Kane” Kaye, 1962’de beyin hasarı aldığına inanılan bir araba kazasının parçası olmuştur ve bu hasarın davranışlarını etkilediğine inanılmaktadır.

Ayrıca ikinci saldırıda ölen Darlene Ferrin’i cinayetinden önceki haftalar takip ettiği ve taciz ettiği, Darlene’in kız kardeşi tarafından onaylanmıştır. Zodiak’ı yol kenarında geçerken gördüğüne inanılan polislerin birisi olan Don Fouke, Kane’in kendisine gösterilen tüm fotoğraflar arasında en çok Zodiak’a benzeyen olduğunu söylemiştir.

1970’te South Lake Tahoe’a taşınan Kane’in taşındıktan sonra çalıştığı otelde onunla beraber çalışan bir kadın olan Donna Lass kaybolmuştur ve bu kadının Zodiak tarafından öldürüldüğüne inanılmaktadır. Ancak bu konuda hiçbir şey kesin değildir.

22 Mart 1970’de Kathleen Johns isminde bir kadın, bir arabaya binmek için kandırılmıştır. Bebeği ile arabaya binince sürücü onu öldüreceğini ve bebeğini de ardından atacağını söyleyince yanındaki dönemeden kapıyı kuvvetle açıp yakınlarda bir tarlaya kaçmıştır. Kathleen, polis karşısında birkaç fotoğraf gösterilince Kane’in fotoğrafını seçmiştir.

Ancak Lawrence Kane’in katil olduğu teorisinde de kesinlik yok. Birincisi, Kane bütün Zodiak tanımlarındaki “geniş omuzlu, büyük, ağır veya bodur” tanımlarına uymamaktadır. El yazısı da uyumsuzdur.

Sonuç

Ted Cruz Zodiak Katili, 5 kişinin onaylanmış ve 37 kişinin tartışılır cinayetinin sorumlusudur. tam 50 yıl önceki ilk cinayetinden bu yana, kim olduğu öğrenilmemiştir ve sanırım asla da öğrenilmeyecektir.

Not: Amerikan Senatör Ted Cruz’un cinayetlerin suçlusu olduğuna dair kanıt yoktur. Ayrıca 1970’te doğmuştur.

13
like
3
love
0
haha
4
wow
0
sad
0
angry
18 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
18 Yorum yazarları
Nasibe AvcıMurat SiyliOsman36DEHA KARAKAYAMaydogan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Nasibe Avcı
Üye

Cinayetle hava atmak… havalı

Murat Siyli
Yazar

Tipi zaten psikopat tipi

Osman36
Üye
Osman36

Adama bak

DEHA KARAKAYA
Üye

Profesyonel işler bunlar.

Maydogan
Üye

Baya profesyonelmis